Je doba, kdy se v mnoha domácnostech nachází čtyřnohý miláček, ale co s ním udělat, pokud čekáme narození miminka? Jak předejít případným nežádoucím situacím? A jak nejlépe seznámit psa s novým přírůstkem do rodiny? Bude to trochu komplikované, ale ne neřešitelné, jen se musíte řídit několika pravidly. Vše byste si měli pořádně promyslet a začít s výchovou psa co nejdříve. Pokud máte psa zvyklého být s vámi v posteli, v ložnici a podobně vy už teď víte, že to tak po příchodu dítěte nebude, začněte s odnaučením již nyní, aby si to pes nějak špatně nespojil s příchodem novorozence a vy měli dostatek času ho to naučit. Není to lehké, ale s pomocí odměn lze naučit vše.

Jak se připravit

Je dobré také psa si zvyknou na postýlku, vajíčko, kočárek a jiné „nové“ věci potřebné pro miminko. Nechte ho to jen očuchat, v žádném případě psa nenechte tyto věci používat. Měl by od začátku vědět, že tyto věci jsou pro něj tabu!

V žádném případě nedávejte psa na pár dní pryč, aby pak dítě nevzal jako „vetřelce“ v jeho teritoriu, co mu vzalo jeho místo ve „smečce“ a nevznikla tak nežádoucí žárlivost či agrese ze strany psa. Je lepší je seznámit hned a pes musí pochopit, že dítě je výš ve „smečce“ než on.

Až se dítě narodí a je ještě v porodnici je dobré přinést z porodnice nějakou věc s pachem dítěte, aby si je pes mohl očuchat a seznámit se s novým pachem.

Seznámení s novorozencem

Při příchodu z porodnice se pořádně pomazlete nejprve s pejskem, mezitím tatínek vezme dítě domů a nechá dítě ve vajíčku nebo ho položí na zem na deku, vy si sedněte vedle dítěte a pak přejděte na seznámení psa s novorozencem. Nechte pejska očuchat dítě chvalte ho a povzbuzujte, případně odměňte pamlskem, ale i tak buďte ve střehu. Nechte klidně pejska i olíznout ručičku nebo nožičku dítěte.

Někdo radí psa dát na vodítko a tím ohlídat bezpečnou vzdálenost od dítěte a v případě nežádoucího chování psa stáhne, ale já bych to moc nedoporučoval, protože pes bývá na vodítku agresivnější než na volno.

Pokud dítě nenecháte očuchat, tak se může stát, že váš pes bude mít tendenci skákat a bude zvědavý, co to máte v náručí nebo v postýlce a hrozí větší nebezpečí úrazu, než když miminko necháte v klidu očuchat.

Dejte také psovi čas, aby si na nové pachy a zvuky zvyknul a když se pes bude snažit získat vaší pozornost, tak ho neodstrkujte a věnujte se mu, co to jen půjde a nebraňte mu být u vás třeba při kojení, přebalování, koupání miminka, takto si pes rychleji zvykne na nového člena rodiny a na denní rituály.

Berte psa sebou na procházky s kočárkem, v průběhu dne na psa mluvte, hrajte si s ním, hlaďte ho. Je to náročné péče o dítě a zároveň se věnovat pejskovi, ale je to potřeba, aby se pes necítil odstrčený. Přeci jen byl doteď zvyklý, že měl veškerou vaší pozornost a teď se o ni musí dělit.

A jedno nejdůležitější pravidlo nakonec:

V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NENECHÁVEJTE PSA O SAMOTĚ S MIMINKEM, PŘECI JEN JE TO ZVÍŘE A NIKDY NEVÍTE CO SE STANE. Snažte se co nejvíce předejít problémům.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

Pin It on Pinterest