Psí články

Alergie na psa: je nutné dávat zvířecí miláčky pryč?

Nepříjemný okamžik, kdy se dozvíte na alergologii celou pravdu. Bohužel, hlavou se pak honí myšlenky o tom, že už se psem nemůžete být v jedné domácnosti a do jakých rukou byste jej svěřili, zvláště pokud jsou dnes plné útulky a nikdo z přátel dalšího čtyřnožce chtít nebude. Situace však nemusí být tak kritická a určitě není pravdou, že je společné soužití zcela vyloučeno. Bude jen třeba dodržovat trochu přísnější režim. Cíl je prostý, zamezit v maximální možné míře výskytu alergenů, jimž se skvěle daří například v textilu.

Uklízet, větrat, pravidelně koupat a vyčesávat

Důležitá je hlavně hygiena – textil, který není „životně“ nutný, musí z bytu pryč, ubrus nebo koberec je semeništěm alergenů ze slin, v srsti se může držet i pyl, alergenem může být i psí moč nebo drobné kousky kůže, které se pravidelně odlupují i nám. Častější úklid a praní, dezinfekce prostor, používání speciální kosmetiky. Alergii nezpůsobuje jen samotná srst, jak se často nesprávně traduje. Sliny, moč, kousky kůže, jsou mnohem častějším spouštěčem alergické reakce. Pejskové si ale podobně jako kočky srst olizují, a zvláště v huňatějším kožíšku se alergen drží mnohem snadněji.

Pes by neměl mít volný přístup do vaší postele, místo koberce bude lepší dřevěná podlaha, nábytek s čalouněním přímo vyzývá ke koncentraci alergenu – nebude lepší ho dát o dům dál? Přesně tyhle věci si musíte ujasnit, pokud budete i po diagnóze alergie chovat pejska i nadále. Česání je také důležité, stejně jako pravidelná psí koupel, ovšem provádět obě činnosti by měl z pochopitelných důvodů spíše někdo, kdo alergii nemá.

Pořídit si psa, který nemá hustou srst?

Kočka Sphynx rozhodně není raritou, psí společníci v podobě naháčů nebo teriérů bez srsti jsou vhodní i pro alergiky, podobně jako třeba bišonci a pudlové. Pokud nemáte mezi alternativami bezsrsté plemeno, bude dobré zaměřit se na frekvenci línání, přítomnost podsady a podobně. Obecné pravidlo – čím méně srsti, tím pak také lépe! Jak se vlastně alergie na zvířata nejčastěji projevuje?

  • Ekzém a svědění, třeba v podkolenní jamce nebo v oblasti hlavy. Svědivá zarudlá vyrážka na sebe může upozornit i jinde na těle. Dostavit se může i zánět očních spojivek z různých pylů. 
  • Rýma. Spoustu vodnatého hlenu, otoky, výrazně zhoršené dýchání, zarudlá a podrážděná sliznice. Nu, a protože je ucpaný nos, bude vás také za nějakou dobu zřejmě i bolet hlava.
  • Astma a také kašel. Hustý hlen, nemožnost nadechnout se bez kašle opravdu zhluboka.

Pokud si pořídíte zvíře bez srsti, nezapomeňte, že bude potřeba více péče – jemný šampon, ochranná vestička, krém a také dávat pozor na dlouhý pobyt na sluníčku, který kůži zaručeně podráždí a hojit spáleniny není rozhodně příjemné pro člověka ani psa. Pomoci problému může i vyvážený psí jídelníček. Například příliš suchá kůže znamená vyšší počet lupů a alergeny létají vzduchem, jak je napadne. Více vitamínu A, nenasycených mastných kyselin – to je opravdu základ…

Čistička vzduchu nebo třeba antibakteriální vysavač?

Využít můžete i moderní medicínu v podobě imunoterapie alergenovými vakcínami, ale i moderních antihistaminik. Důležité je zamezit co nejvíce kontaktu s alergenem, k čemuž může pomoci i opravdu profesionální čistička vzduchu a majitelé lůžkovin si obecně nemohou vynachválit různé antibakteriální vysavače. Je jen na vás, k čemu přistoupíte – poraďte se s alergologem nebo zkušenými chovateli. Pokud však chcete žít v jedné domácnosti s člověkem alergickým na pejska, rozhodně ho do ničeho nenuťte. Vášeň pro čtyřnohé přátele musí být společná, jinak riskujete hádky a nedorozumění, která mohou v krajním případě vyústit až k rozchodu.

 

 

K článku nejsou zatím žádné komentáře!