Rozhodující je i věk, starší pes je více ohrožen

Podobně jako u lidí, zimní měsíce jsou trochu obtížnější, když se věk překloní do seniorské fáze. Pokud je pes zdravý a má předpoklady k tomu trávit zimu i venku (třeba německý ovčák), nebude mu vadit ani mrazivá teplota. Domácí pejsek ale nemá takovou podsadu a vzhledem k tomu, že teplotní rozdíl mezi vyhřátým bytem a ulicí může činit i více než dvacet stupňů Celsia, měli bychom zvážit obleček, jenž ocení zejména menší plemena. Pravda, může působit někdy i docela vesele, ale jde o praktickou nutnost pro krátkosrsté drobnější psy. Pozor na čekání před supermarketem nebo třeba delší čekání v autě, tehdy je zvíře hodně ohroženo! K podchlazení psa může dojít během chvilky.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Kdy nastane podchlazení psa?

Problémy může mít i starší nebo nemocný pes, který by měl studené měsíce trávit raději doma, totéž pak platí pro velmi mladá zvířata. Podchlazením se rozumí pokles tělesné teploty pod hranici 35 stupňů Celsia, dostavuje se také mírný svalový třes a malátnost, reakce na povel nebo vnější podnět je stále pomalejší. Pokud teplota klesne pod 32 stupňů, je pes přímo ohrožen na životě a musíme rychle jednat. Zvířeti hrozí bezvědomí, tělo má co dělat, aby zásobovalo krví důležité orgány a některé části jsou pak zanedbávány. Omrzliny na ocase, uších nebo v oblasti genitálií jsou méně časté, ale potíže s podchlazením bychom přesto neměli brát na lehkou váhu. Co tedy dělat a jak psa dostat z nejhoršího?

Zvíře musí do tepla – a pomůže i deka

Žádné sprchování nebo fénování, tehdy by se změnila teplota příliš rychle. Začněte vlažnou vodou nebo zabalte psa do termofolie a tělesnou teplotu zvyšujte jen velmi pozvolna. Výrazně podchlazené zvíře by také měl co nejdříve prohlédnout veterinář. Lepší ale bude využít suché teplo, například ohřátá voda v plastové lahvi obalené kusem látky. Deka je také dobrý způsob, jak zvíře pomalu zahřívat.

 

Záleží také na konkrétní míře podchlazení. Je zvíře apatické, nemůže se pořádně hýbat a stát bez problémů na všech čtyřech, má křeče? Tehdy musí zasáhnout zvěrolékař, v případě lehčího podchlazení stačí někdy jen samotný přesun do teplejší místnosti. Pokud jde jen o pomalejší reakce nebo mírný svalový třes, zřejmě nejde o vážné potíže. Pes může mít podobné problémy nejen tehdy, když se venku přímo podchladí při delším pobytu v prostředí, kde se nemůže adekvátně pohybovat (typicky třeba uvázaný na vodítku nakrátko u supermarketu), ale také pokud promokne nebo se nedopatřením dokonce vykoupe, když pod ním praskne tenký led na rybníku. Vlhký obleček je také problém, nepromokavý materiál je zde nutností. Na co si ještě dát pozor?

  • Pes nemusí vysloveně cvakat zuby – jen se třese jako osika. Vážně podchlazený ztrácí vědomí.
  • Pokud žije zvíře venku, musí mít boudu, místo chráněné před ledovým větrem a sněhem.
  • Štěně svou první zimu nesmí trávit venku, měli bychom začít zvykat na pobyt v boudě spíš na začátku jara – a velmi postupně. Vlastně tedy podobně, jako když se sami otužujeme…

Pokud přijdou tvrdé mrazy, měl by pes trávit zimu v garáži, zvláště pokud už má svůj věk. Starší zvíře má horší termoregulaci a trpí i jeho klouby. Minimálně ranní rozcvička by pak mohla bolet, pokud by nedošlo k jiným potížím.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest