Chováte doma pejska a krmíte ho granulovaným krmivem? Jistě máte již osvědčenou značku, které důvěřujete a krmíte s ní třeba již několik let. Možná jste se, ale také setkali s tím, že se změnila země původu krmiva nebo měly granule jinou barvu než obvykle. Zřejmě Vás to překvapilo a mnohdy jste možná zapochybovaly o kvalitě krmiva.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Změna barvy granulí

Pokud se jedná o pouhou změnu barvy granulí, nemusíte mít strach. Jinak barevné granule mohlo souviset jen se změnou surovin v nové šarži a tato odlišnost nemusí mít žádný vliv na kvalitu. V současné době se s obdobnou záležitostí setkali nebo mohou setkat zejména pejskaři, kteří krmí granulemi Royal Canin. Na českých trh jsou nyní dodávány granule tohoto výrobce nejen z Francie, ale i z Polska. Mnoho zákazníků proto pochybuje o kvalitě či pravosti těchto granulí. Otázkou je, zda jsou jejich obavy oprávněné. Přesun výroby neznamená změnu kvality vstupních surovin a tedy ani koncové kvality výrobku. Výrobce uvádí na obalech složení granulí a to musí být přesně dodrženo. Na tento fakt je přísně dohlíženo.

Kde se granule vyrábí

A kde jsou vlastně vyráběny jiné oblíbené značky krmiv pro psy? Například krmiva Acana a Orijen jsou vyráběna v Kanadě. Eukanuba dostupná na našem trhu se dováží z Nizozemí, Pro Plan z Itálie. Granule Hill´s pochází z výroby v Holandsku a krmivo Arden Grange z Velké Británie. Mezi granule, které se vyrábějí na českém území, patří například značky Calibra, Brit či Ontario.

Pokud krmíte granulemi ze zahraničí, je dobré si uvědomit, že jejich dovoz má vliv nejen na výslednou cenu, za kterou krmivo kupujete, ale také dopad na životní prostředí. Česká krmiva mohou však obsahovat zahraniční suroviny, i toto je dobré mít na paměti. Za zamyšlení by jistě stálo také nejen to, z jaké země granule pochází, ale i jaké cíle firma sleduje a co je jejími prioritami.

Granule z rodinnných firem

Malé rodinné firmy a jejich značky – Magnusson(Švédsko), Belcando(Německo), Platinum (Německo), Taste of the Wild (USA) nebo český Delikan – dbají na vysokou kvalitu krmiv a na jejich prospěšnost zvířeti. Využívají proto vysoce kvalitní suroviny a mají často speciální druh přípravy granulí, který zachovává v krmivech velké množství vitamínů a minerálů. Díky nižšímu objemu výroby je zde také lepší kontrola koncové kvality.

Cíle velkých korporací jsou jiné, při výrobě sledují také jiná kritéria. To ovšem neznamená, že vyrábí nekvalitní krmiva. Například značka krmiva Eukanuba patří mezinárodní společnosti Procter&Gamble, což většina chovatelů netuší.

Smyslem tohoto článku není hodnotit kvalitu krmiva od různých výrobců. Jeho charakter je pouze informativní a snaží se Vám přiblížit rozmanitý svět výrobců krmiv pro naše domácí mazlíčky.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest