Psí skus je někdy až 100 kg na jediný centimetr čtvereční, tedy síla, kterou si lze jen těžko představit – a mnoho problémů dentálního charakteru trápí pejsky ve stejné míře jako lidi. Takže, jak našemu svěřenci co nejvíce ulevit, když jej trápí bolavé zoubky a zejména jak se postarat o prevenci podobných problémů?

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Zubní kámen je zrádný, dbejte hlavně o menší plemena

Jak praví i zkušenost mnoha veterinářů, problémy se zuby jsou hlavně záležitostí menších plemen, která k nim zkrátka mají častější sklony. Když ale budete zuby pečlivě prohlížet, nejen tehdy, když se objeví zápach z tlamy (tedy jinak řečeno, signál, že je něco opravdu v nepořádku), jistě neuděláte chybu a problémy minimalizujete. Co třeba krmení syrovým masem? To je stravou naprosto přirozenou a už jen tím, že pes bude žvýkat svalovinu, se vyčistí zubní plak. Podobně může okousat syrové (nikoliv uvařené, pozor!) kosti, které koupíte u každého řezníka. Moderní doba s sebou přináší široký sortiment nejen ve zverimexech a jiných specializovaných obchodech.

Žvýkaním ke zdravým zubům

Psi rádi žvýkají, takže koupí dentálního pamlsku jako je například Kelparen, nebo hraček neuděláte žádnou chybu. Pravidelné žvýkání prokrví dásně, pomáhá odstranit nečistoty z ústní dutiny a je také svého druhu zábavou, jež je vlastní snad všem věkovým kategoriím, nejen štěňátkům. A právě u juniorů bychom měli s dentální hygienou začít, alespoň tedy krůček po krůčku. Škola hrou se vyplatí, zvláště štěňata ji budou akceptovat s radostí.

Zubní pasty pro psy? Jistě, ta už je na trhu také! S příchutí jater a skvělou vůní, přesně taková je zubní pasta pro pejsky, existují i speciální zubní kartáčky, které si jen nasadíte na prst. Zdánlivě to působí jako groteska, ale pozor – psí zuby a dásně je třeba prohlížet a čistit velmi důkladně, to vám jistě poradí každý zvěrolékař. Zkuste i bylinkový olej na zuby a dásně, s trochou máty a heřmánku, který běžně působí proti zánětům. Samozřejmě lze přistoupit i na čištění zubů ultrazvukem (třeba v celkové anestezii), což je ale poměrně drahá a riziková záležitost.

Dentální pamlsek pro zdravý chrup

Kdo se pejskovi o chrup stará, ví, že tohle zřejmě nebude vůbec aktuální. Výborným doplňkem může být i dentální pamlsek v podobě paroží, které si pořídíte od myslivců nebo ve zverimexu. Bez další chemie, pěkně z přírody, pamlsek plný minerálů, a navíc skoro až vonící čerstvou kořistí, což pes instinktivně miluje. Do krmiva můžete přidat i prášek z mořské řasy, která odbourává zubní plak, podobných přírodních doplňků je na trhu skutečně velké množství a výběr už necháme na vás…

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest