Klíště je parazitický roztoč, s kterým se setkal ve svém životě snad téměř každý a který náš život umí pořádně znepříjemnit, někdy bohužel i velmi vážně. Po celém světě existuje více než 800 druhů, některé z nich nás mohou ohrozit v krajním případě i na životě. Jelikož klíšťata žijí paraziticky, setkat se s nimi můžeme vcelku běžně u našich domácích mazlíčků – u psů. Pojďme se říci, v čem jsou konkrétně klíšťata nebezpečná a jak před nimi ochránit nejen sami sebe, ale také své psí miláčky.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Kde se klíšťata nachází

Na klíště narazíme v nízkých vegetacích, jako jsou nižší trávy. Tvrzení, že na vás klíště může spadnout ze stromu, je mýtus. Zdravé klíště samo o sobě pro nás nebezpečné není, ale jelikož se živí na naší krvi a do té se nám přes kůži dostanou bodavými orgány zvanými hypostomy, přichází s naší krví přímo do styku.

Nemoci z klíšťat

Jejich nebezpečí pro naše psy i pro nás tkví v přenosu závažných onemocnění, jsou-li klíšťata infikovaná různými bakteriemi, což rozhodně není zřídka. Jedná se především o následující. Jako první je to klíšťová encefalitida, což je infekční zánětlivé onemocnění mozku, a jak již název napovídá, napadá nervový systém, proto si můžeme odnést i po vyléčení velmi vážné následky. Při neléčení je toto onemocnění dokonce smrtelné. Dalším onemocněním je lymská borelióza. Je rovněž infekčního charakteru a způsobují ji bakterie, jíž je klíště infikováno. Tato nemoc napadá centrální nervový systém, klouby i srdce. V ranějším stádiu je poměrně dobře léčitelná antibiotiky, později však jde tento proces velmi obtížně.

Očkování psů

Klíšťata mohou přenášet i jiné nemoci, soustřeďme se však na tyto dvě nejznámější, proti kterým existuje očkování. Co se týče lidí, vhodné jsou pro nás jak očkování proti lymské borelióze, stejně tak i proti encefalitidě. U psů je to však trochu jinak. Encefalitida se u nich téměř nevyskytuje, zato lymská borelióza ano a je pro ně poměrně nebezpečná. Dělí se do tří fází a při neléčení jsou během třetí fáze napadeny pejskovy vnitřní orgány a nervová soustava, a jelikož už v této fázi léčení není dost dobře možné, pejsek umírá.

Očkování zamezuje vzniku tohoto nebezpečného onemocnění, provádět by se mělo ideálně přes zimu a jeho orientační cena se pohybuje okolo čtyř set korun. Rozhodně stojí za to, ochrání zdraví vašeho psa a finančně přitom není moc náročné. Další možností je prevence pomocí Antiparazitárního obojku.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest