Psí články

Péče o psí srst pod drobnohledem

Lesklá, jemná a zdravá – přesně tak by měla vypadat ideální srst vašich čtyřnohých přátel, platí to nejen pro psy, ale samozřejmě i pro kočky nebo králíky. Velký díl práce může odvést kvalitní jídelníček, který zajistí nejen potřebné vitamíny a minerály. Ovšem, majitelé by to s péčí o kožíšek neměli nijak přehánět, protože příliš časté koupání je pro psy problém, zvláště pokud mají od přírody citlivou pokožku. V zimních měsících omezíme koupání raději také, lepší jistě bude intenzivnější kartáčování.

Krátkosrstý pes versus dlouhosrstá plemena

Je jisté, že pes s huňatou nebo kadeřavou srstí bude náročnější, naopak krátkosrstý jezevčík vyžaduje jen minimální úpravu srsti. Nepochybně bude lepší pořídit si speciální hřeben, rozčesávat opatrně a pomalu – už jen proto, že tak vlastně masírujete kůži. Rychlá akce by pak pejska bolela, což by také dal brzy najevo. Přistupovat k úpravě srsti s citem je zkrátka klíčové. V oblasti uší nebo třísel češeme ještě o mnoho opatrněji, pro dlouhou srst je vhodnější řídký kartáč nebo rozčesávač, díky němuž zbavíte psa nepříjemných chuchvalců a zámotků.

Hrubosrstý pes se trimuje už od štěněte, cílem této procedury je vlastně vytrhávání chlupů, takže by měl mít majitel již určitý cvik. Kudrnáči pro změnu prakticky nelínají, ale jejich srst se musí o to více stříhat, resp. kartáčovat a více času stráví také koupelemi. Německý ovčák nebo sibiřský husky, tedy plemena mající hustou podsadu, se koupou jen čas od času (jednou za několik týdnů, podle potřeby) a důležitější bude spíš jejich skutečně pravidelné česání. Část psí populace má ke koupání odpor (může jít třeba o takový „nepěkný zážitek z dětství“) a neměli byste proto své čtyřnohé kamarády nutit do vany0   zbytečně často. Obecně platí, že čím jemnější srst, tím také náročnější bude ji udržovat…

Bohatá nabídka – to neplatí jen pro šampony

Když vejdete do libovolného zverimexu, nebo si projdete nabídku na internetu, zjistíte, že sekce vyhrazená pro psí kosmetiku je velmi pestrá. Už jen proto, že se pravidelnou péčí o srst výrazně zvýší psí komfort a omezí se také línání, byste neměli tuto věc nijak podceňovat. A jaká kosmetika je vůbec v nabídce?

Šampon, kondicionér, obvykle s přírodním složením, ve verzi pro štěňata i psy s poměrně citlivou pokožkou. Existuje i šampon ve formě suché pěny, takže se obejdete bez napuštěné vany – je to dobrá alternativa v případě, že má pejsek z vody nevysvětlitelnou fobii. Nebo také, pokud za sebou nechává v koupelně doslova spoušť, neboť si ve vodě rád hraje a vám se příliš nechce do uklízení. 😊

Jak často bychom měli šampon pro psy používat?

Mimochodem, šampony pro psy určitě nepoužívejte denně. Smýt vrstvu mazu, která slouží jako ochrana před vnějším prostředím, není právě rozumné. Když se pejsek umaže venku častěji, vysprchujte jej jenom ve vodě, bez použití šamponu – s tím je lepší šetřit, zhruba jednou za dva měsíce je obvykle dostačující frekvence. Nepoužívejte šampony, které máte vystavené v koupelně na poličce pro vlastní potřebu, neboť psí pokožka je jiná než naše. Kartáčovat pak můžete v době línání i vícekrát týdně, vždy podle aktuální potřeby. Když přestane být nábytek plný chlupů, uspěli jste (alespoň na nějakou dobu).

Stravování je pro psí srst také zcela zásadní. Granule s vysokým obsahem obilnin vynechejte, zaměřte se na ty opravdu masité, vždyť pes je od přírody masožravcem – lněný a lososový olej jako přídavek je velké plus. Trochu olivového oleje na granulích také nebude ke škodě. Pokud má pes se srstí problémy, může to být i kvůli nevhodné stravě nebo neadekvátnímu pitnému režimu. Asi 40 až 50 mililitrů na kilogram váhy, v létě možná o trochu více, zvláště pokud je po celý den opravdu aktivní. Přesně tolik vody byste měli svému čtvernožci dopřát!

 

 

 

 

K článku nejsou zatím žádné komentáře!