Stejně jako tomu je u jiných zvířat, i psí srst vyžaduje jistou péči, která je různorodá plemeno od plemene. Pravidelné vyčesávání a koupání je u psa opravdu nezbytné, nejrůznější hrabla, kartáče, masážní odchlupovače nebo dokonce holící strojky, to vše obvykle potřebujeme ke správné údržbě psí srsti.

Péči o srst našeho čtyřnohého miláčka bychom měli mít ujasněnou už před jeho pořízením. Některá plemena psů, zvláště ta, která se hodí spíše na výstavy, potřebují opravdu prvotřídní péči o srst, která se může občas i trochu prodražit, u jiných psů je celá péče otázkou řádného vyčesávání přebytečné srsti, která může být nepříjemná zvláště v letních měsících. Takže nezapomínáme použít hrablo nebo kartáč alespoň jednou týdně, a to se zvláštním důrazem na plemena psů s dlouhou a hedvábnou srstí.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Česání psa je důležité

A čeho vlastně pravidelným česáním dosáhneme? Zabráníme například nepříjemnému cuchání srsti, odstraníme už uvolněné chlupy (čili alespoň částečně zabráníme vylínaným chlupům všude po bytě). Kromě toho našemu psovi masírujeme kůži, která pak bude dobře prokrvená. A když jej takto pravidelně drbeme, kůže jej bude samozřejmě i méně svědit, což se hodí opět zvláště během léta.

Nepřehánějte to s koupáním

A co koupání? S tím by se to především nemělo přehánět. Pes není díky své genetické výbavě na nějaké časté koupání ani příliš uzpůsoben, jeho předci v rozsáhlých savanách nepřišli příliš do kontaktu s větší vodní plochou a “koupali” se hlavně v písku nebo prachu, jak je dodnes časté u mnoha polopouštních či pouštních zvířecích druhů.

Pes s běžnou srstí (tj. například ovčáci) se koupat příliš často nemusí, šampon a teplou vodní lázeň na jeho kožich aplikujeme třeba i jen jednou za půl roku. Psi ale často rádi čas od času plavou, ostatně podobně jako lidé, a něco podobného jim není třeba vůbec upírat. Naopak, pokud si například nešťastně poranili nohy či pánev, je plavání velmi dobré pro následnou rekonvalescenci.

Psí srst musí být alespoň zlehka promaštěná, mytí šamponem tedy využíváme opravdu zřídka. Psa samozřejmě koupeme za příznivého počasí a vždy jej důkladně po koupeli osušíme, a to včetně uší, do kterých se dostala voda. Můžete využít i pomoc odborníků. Pro tyto účely máme katalog psích salónů.

Jak česat psa

A dobrá rada na závěr, psa nečešeme hrotem drátků vpřed. Způsobujeme mu tím poměrně značnou bolest a podobné “orání” srsti rozhodně neprospívá zdraví zvířete. Pes pak možná nebude ani chtít proceduru česání podstupovat. Drátek kartáče tedy táhneme po srsti, veterináři a odborníci ale doporučují gumové kartáče nebo oblíbený furminátor, neboli hrabla, kterými vyčešeme naprosto bezbolestně třeba i hodně ušpiněného koně…

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest