Psí články

Preventivní péče o zdraví

Svého psa pravidelně sledujte, abyste si všimli příznaků choroby, ale mimoto mu jednou ročně zařiďte veterinární vyšetření. Při běžné lékařské prohlídce provede veterinář celkové vyšetření, poslechne stetoskopem srdce i plíce a vyhledá všechny nepravidelnosti v břiše i v ostatních částech těla. Jistě se zeptá, jak se vám pes jeví, jakou má stolici, požádá vás, abyste ji přinesli k analýze, zda v ní nejsou vajíčka hlístů.

Možná se bude zajímat o každodenní běžnou činnost psa. Preventivní očkování chrání psy proti chorobám, které mohou být v kraji, kde žijete, endemické. Patří sem psinka, leptospirózy, tuberkulóza, vzteklina, žloutenka, parvoviróza. Veterinář vám doporučí odčervovací prostředek podle výskytu parazitů v okolí.

Předcházení této parazitární nákaze je důležité nejen pro psy, ale i pro zdraví lidí v jejich okolí. Hlístnicemi (např. škrkavky a roupy) se mohou psi nakazit ještě v děloze matky. Děti, zejména ty s oslabenou imunitou, se mohou zase nakazit od psů. V některých případech vede toto onemocnění k oslabení zraku. Vzhledem k specifickému životnímu cyklu hlístic by jich měli být psi zbavování čtyřikrát ročně, aby se předešlo nákaze rodiny i veřejnosti.

 

Seznam očkovacích látek proti vzteklině

Tento článek byl uzavřen. Nemůžete k němu přidávat další komentáře.