Psí články

Psí chřipka

Psí chřipkaNakažlivá kapénková infekce je něčím, co může pěkně potrápit každého našeho psího miláčka. Suchý až dávivý kašel, zvracení spojené občas i s nechutenstvím, nebývalá malátnost, únava a ospalost a výtok z očí nebo nosu je jasným znamením, že nás pes se někde nakazil takzvanou psí chřipkou, která bývá v hovorové češtině označována termínem "kotcový kašel".

 

Náš pes se může nakazit opravdu leckde, nejčastěji hrozí nákaza na místech setkání s jinými psy, jako je například cvičiště. Inkubační doba se pohybuje mezi čtyřmi až devíti dny, kromě přímého kontaktu se lze nakazit i skrze moč nemocného psa, a protože jde o kapénkovou infekci, hrozí i přenos vzduchem.

 

Jak se chránit? Řešením je očkování, které má účinnost minimálně jeden kalendářní rok. Poprvé očkujeme naše štěně ve věku osmi týdnů, poté ve věku zhruba deseti týdnů a po roce provádíme přeočkování. V podstatě podobná ochrana jako před normální lidskou chřipkou, že?

 

Průběh psí chřipky většinou není nijak dramatický a pokud nepřejde do formy zápalu (zánětu) plic, pes zpravidla vše bez problémů překoná, zkrátka s ním jen pár dnů nebude moc "řeč". Tělesná teplota bude zvýšená jen během prvních pár dnů, výše popsané příznaky budou našeho psa trápit o něco déle.

 

Pravděpodobnost podobné nákazy je vyšší, pokud náš pes žije s námi ve vytopeném bytě a neotužuje se častými procházkami. Pokud je to možné, měl by si náš čtyřnohý přítel kromě doby určené ke koupání uchovat suchou srst, s mokrou zkrátka snadněji nastydne. Proto mu po každé procházce venku umyjeme a osušíme tlapky a případně osušíme i srst.

 

Pokud máme podezření na to, že našeho psa trápí právě toto kapénkové onemocnění, neváháme v takovém případě vyhledat odbornou pomoc veterináře, který nám může s léčbou našeho psího kamaráda účinně pomoci. Jde totiž o onemocnění za účasti několika různých druhů bakterií a virů, které by mělo být léčeno jen člověkem na slovo vzatým.

 

O původu psí chřipky se poprvé lékaři dozvěděli v roce 1967, kdy byl izolován virus způsobující toto onemocnění. Tento virus je poměrně málo odolný a nepřežije vyšší teploty, takže psa bychom s podobným onemocněním určitě neměli nechávat v boudě na dvorku...

 

Kromě klasické psí chřipky s poměrně mírným průběhem existuje ale i atypická psí chřipka, která v konečném důsledku může způsobit ochrnutí zadní části psího těla.

 

Text: Marek Kos

K článku nejsou zatím žádné komentáře!