Psí články

Se psem u vody: je koupání opravdu bezpečné?

V parných letních dnech se naši psí kamarádi prostě musí osvěžit – mnohdy si totiž nedovedeme představit, co všechno zažívají. Ochlazují se jenom jazykem a polštářky tlapek, což ani zdaleka nedostačuje. Lehnout si do stínu poblíž ventilátoru je jen částečný úspěch, mnohem lepší by bylo se někdy pořádně vykoupat. Ale kde? A nehrozí nám z vodních zdrojů nějaké nebezpečí nebo naopak pokuta od úředníků, kteří dozorují nad koupalištěm? Kam pes smí a kam už má vstup zakázán, byť třeba jen z preventivních důvodů?

Mělo by jít o místo, které dobře známe

Podobně jako radíme dětem nekoupat se ve vodních zdrojích, co jsme u nich vůbec poprvé, totéž platí v případě psů – ti jsou totiž do vody jako diví, zvláště pokud je horko, mají žízeň a vodní hladina je přitahuje doslova jako magnet. Pokud rybník nebo nádrž neznáte, měli byste být hodně obezřetní, i kdyby vás čtyřnohý přítel neustále prosil. Sledujte informační cedule, nepouštějte psa do vody tam, kde hnízdí vodní ptáci. V obou případech je totiž třeba respektovat svět kolem sebe. Dbejte i na to, aby pes nebyl drzý na lidi, kteří se přišli vykoupat. Ne všichni totiž mají čtvernožce automaticky rádi, zvláště pokud přiběhne celý mokrý a chce se mazlit nebo bezelstně loudí o něco dobrého k snědku.

Před vycházkou psa nekrmíme, před plánovaným koupáním by to mělo platit také. Měli byste také dát pozor na to, jestli je voda příliš studená – zvláště v parných letních dnech, kdy je pes doslova uřícený, byste jej neměli pouštět do chladné vody v době, kdy zrovna dokončil tradiční vyklusávání. Svalové křeče nebo krátkodobé topení se přeci není radno riskovat, zvláště pokud jste si doteď vycházku opravdu parádně užívali.

Plavání klidně, ale všeho s mírou

Máte doma už staršího pejska nebo naopak štěně? Potom je třeba s plaváním hodně opatrně, důležité je, aby byla oblast břehu bezpečná a snadno dosažitelná, neházejte při aportu předměty nikam daleko. Pes se nesmí topit, neměl by být ve vlnách moc dlouho, a i když vodu miluje, je třeba myslet i na odpočinek.

A co psí výbava k vodě? Určitě to není jen tenisák, který bude „zachraňovat“, pomůcek bychom našli nejen ve zverimexech určitě ještě více. Se psem se totiž u vody doslova vydovádíme, můžeme ho naučit surfu a tehdy mu koupíme plovací záchrannou vestu, nezapomínáme ani na misku s čistou vodou. Pes by totiž neměl žíznivě pít z neověřených vodních zdrojů, neboť riskuje ošklivý průjem. Ošetření zvukovodu, kam při koupání často vnikne, byť jen malé množství vody, je také velmi důležité, pořiďte si proto speciální čistící roztok, abyste zamezili možným infekcím. Ty ve zvukovodu totiž umí pořádně zabolet!

Nezapomínejte na stín, když je opravdové horko

Za další – je třeba psa doma vykoupat čistou vodou s trochou octa, zvláště pokud je zabahněný a potkal se se sinicemi, trochu dezinfekce nikdy neuškodí. Když jste se psem u vody a slunce pálí jako o život, rozhodně bude lepší, pokud mu dopřejete chvílemi trochu stínu. Pokud má váš pes sklony k tomu, že se jeho srst snadno zapaří, bude lepší vzít si ručník a doma pak přidat i krátkou chvíli s fénem. Chladicí vesta, postroje, oblečky, deky a podložky, na nichž si může pejsek lehnout, ale třeba také malý stan a slunečník, to je obvyklá výbava, když se vydáme se čtyřnohými kamarády k vodě. Oblíbená hračka jistě nesmí chybět! V neposlední řadě také obojek a vodítko, i když často jen pro forma.

V neposlední řadě je třeba dodat, že plavání je pro netrénované zvíře obtížné, a tak i přes počáteční nadšení a snahu skočit do vody naprosto kdekoliv volíme raději místa, kde je hloubka menší a břeh snadno dosažitelný. Začínat se musí po malých krůčcích, uvidíte, že si pes za pár týdnů vodu užije ještě více a bude mít i potřebné zkušenosti.

K článku nejsou zatím žádné komentáře!