Psí články

Štěně a jeho bezpečnost

Příchod čtyřnohého přítele do rodiny neznamená jen radost, ale i pořádný kus zodpovědnosti. Byt musí být už předem připraven na pobyt zvídavého a hravého tvora, který bude povětšinou o samotě během doby našeho nekonečného pracovního procesu.

Pes a jeho bezpečnost

Doma by proto mělo mít štěně připraveno nejen pelíšek (samozřejmě odpovídající jeho velikosti, mladý vlčák má trochu jiné nároky na prostor než jezevčík), ale i miska na krmení, obojek s vodítkem, různé misky a kartáč nebo hřeben. Jak ale zajistit, aby bylo štěně po celý den v maximálním bezpečí?


Nejlepší asi bude, pokud si někdo z rodiny načasuje v době jeho příchodu několikadenní dovolenou, aby štěně nebylo samo doma a mohlo se za asistence dospělé osoby seznámit s budoucím působištěm.


V první řadě musíme odstranit z dosahu štěněte jakékoliv elektrické kabely (zásuvky opatříme pokud možno plastovými kryty) či chemické prostředky. Žvýkání kabelů nebo ochutnávání prostředku na nádobí patří k oblíbeným „zálibám“ zvědavých štěňat a vše by pak nemuselo dopadnout právě nejlépe. Dobrý pozor dáme i na potenciálně jedovaté květiny (například taková diefenbachie je nebezpečná i pro kočky). Rozhodně je nemusíme dávat pryč z bytu, jde jen o to, aby s nimi štěně nemohlo přijít do kontaktu, pověsíme je tedy například o něco výš, případně je dáme na vyšší poličku, kam štěně se stoprocentní jistotou nedoskočí apod.


Pokud máme doma plovoucí podlahu nebo klasickou dlažbu, bude určitě vhodnější ji v zájmu štěněte zakrýt alespoň částečně kobercem. „Bruslení“ po takové podlaze nebude mít zrovna nejlepší vliv na klouby našeho malého kamaráda, a to už vůbec nemluvíme o možných krkolomných pádech, které skončí v lepším případě jen menším psychickým šokem. Nebezpečí hrozí v tomto směru hlavně u větších plemen.


Nezapomínejte ani na to, že největším protivníkem štěněte je vlastně jen a jen jeho nuda. Pokud budete doma, věnujte se mu, aby jinak nepřicházelo na nebezpečné myšlenky. Pokud je to možné, mělo by mít v okolí pelíšku k dispozici i několik hraček, které je mohou alespoň na nějakou dobu účinně zabavit. A pravidelné venčení, to je snad samozřejmostí…

 

 

Text: Marek Kos
Foto:  Logan Ingalls

K článku nejsou zatím žádné komentáře!