Vlastní zahrada u domu je obrovskou výhodou a přáním mnoha lidí a psů. Naplánovat a realizovat její styl a uspořádání si člověk může sám, nebo si k tomu pozvat zahradního architekta. V obou případech je třeba vycházet z velikosti a umístění pozemku, klimatických podmínek a podobných kritérií, které nelze ovlivnit. Pak je zde ovšem kategorie, která závisí na našem rozhodnutí, a sice účel zahrady, a to nejen zda chceme mít zahradu užitnou nebo okrasnou. I v případě okrasné zahrady je třeba si zodpovědět otázku, co od zahrady očekáváme, kolik lidí ji bude využívat, kolik lidí by měla pojmout v případě párty. Také je třeba se rozhodnout, zda budeme do zahrady chodit a necháme v ní běhat našeho čtyřnohého mazlíčka, nebo se jen kochat výhledem z křesílka na terase.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Zahrada sloužící i pro psa

V takovém případě přichází na řadu téma oplocení. Plot je důležitý nejen tím, že propojuje zahradu s okolní zástavbou a chrání pozemek před vstupem nezvaných návštěvníků. Pokud máme pejska, je nezbytné, aby oplocení bylo dostatečně vysoké a pevné. V případě vysazování rostlin a okrasných keřů bychom měli eliminovat jedovaté rostliny, které by mohly našemu mazlíčkovi způsobit trávicí potíže.

Jak zahradu přizpůsobit psovi

Především se budete muset smířit s tím, že trávník asi nebude nikdy jako v zámeckém parku a rovněž zahrad nebude dokonale upravená. Záleží samozřejmě na výchově psa. Někteří se baví tím, že vytrhávají kytky, hrabou tam, kde si to vy nepřejete a samozřejmě čůrají, kde je napadne. Výsledkem bývají žluté fleky v trávníku, neboť psí moč je velmi agresivní nebo usychající a hynoucí rostliny. Na druhou stranu vám tyto škody vynahradí pohled na slastný výraz pejska, když se válí v trávě nebo si zahrabává kost.

Psí značkování

Pes je teritoriální zvíře a zejména psí samci si označují své území. S oblibou to dělají právě na zahradě, kde si cítí opravdovým pánem, což dává značkováním najevo. Zvláště kolem plotů, kde musí pes důrazně oznámit všem kolemjdoucím možným narušitelům, že tady vládne on. Pěstitel to bohužel pozná podle zápachu a podle usychajících rostlin. Psí moč je totiž koncentrovanější, než moč lidská, a tak snadno spálí pěstované rostliny. Někdo tento problém řeší různými plůtky a zábranami, nutící psa pohybovat se jen ve vymezeném prostoru. To však znamená mít zahradu rozdělenou demarkačními hranicemi na různé zóny, což přináší nepohodlí při pobytu na zahradě pro nás i pro našeho miláčka.

Umístění psí boudy

To je rovněž jeden z problémů, který musíme na zahradě vyřešit. Sami víte nejlépe, kde je vašemu čtyřnohému příteli dobře. Obecně by pes měl mít přehled po zahradě a hlavně vidět na branku, na svého pána atd. Ovšem také je důležité, aby majitel měl ke svému psovi blízko, když mu nosí krmení a kontroluje vodu. Samozřejmě, že je ideální, když lze umístit vodovodní kohoutek přímo u boudy.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest