Výběr psa je složitý. Existuje obrovské množství plemen psů, z nichž si můžete vybrat. Proto je důležité rozhodnout se pečlivě a v souladu s vašimi zájmy, životním stylem a současnou i budoucí situací. Musíte si uvědomit, jaký je rozdíl mezi výchovou psa od malého štěněte a získáním psa dospělého. Dále je potřeba zvážit výhody i nevýhody obou pohlaví, důvody pro a proti kastraci. Potom přemýšlejte o velikosti – velcí psi nevyžadují v každém případě více pohybu než malí, ale jistě potřebují více prostoru. Také se musíte rozhodnout, zda je pro vás vhodný voříšek, kříženec nebo čistokrevný pes. Nakonec se musíte přesvědčit, že svého nového psa vybíráte z dobrého zdroje.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Štěně, nebo dospělého psa?

Osvojíte-li si dospělého psa, je výhodou, že má obvykle výcvik a je přivyklý životu v domě. Dalších výhod je málo. I když se k vám může chovat skvěle, může mít skryté vady chování – třeba nemá rád děti. Pokud máte v plánu pořídit si dospělého psa, proveďte jednoduché testy, kterými otestujete svůj výběr psa a poznáte jeho povahu. Pozorujte, jak se chová, když se k němu přibližujete, vezměte ho na vodítko a projděte se sním mezi lidmi, kolem psů a dětí, které nezná. Otevřete v jeho přítomnosti prudce deštník, abyste zjistili, zda se snadno nepoleká. Přikažte mu, aby si sedl. Nechte ho o samotě 10 minut s hračkou. Provedete-li tyto či jiné vhodné testy, získáte v hrubých rysech představu o jeho povaze a budete moci předvídat všechny problémy, které mohou nastat.

Rozdílnost štěňat

Osmitýdenní štěňata jsou v období raného životního učení a dají se stále ještě ovlivňovat, ale každý z psíků, ač jsou ze stejného vrhu, má jinou povahu. Plaší jedinci se drží u matky nebo se krčí v koutku, zatímco ti nejodvážnější důvěřivě přiběhnou, aby si vás prohlédli. V jednom vrhu mohou být štěňata velmi rozdílné povahy. Vyberte si podle toho, co od psa očekáváte.

Psa, nebo fenu?

Už u štěňat před pubertou se liší chování samců a samiček. Malí psíci mají „maskulinizovaný“ mozek, což je způsobeno uvolněním testosteronu těsně před porodem. Chování fenek je do puberty neutrální. Mezi pohlavími jsou zřetelné rozdíly v chování. Samci se budou pravděpodobně pokoušet dominovat nad svými majiteli, budou se chovat útočněji k ostatním psům, bránit své území a budou obecně aktivnější. Stručně řečeno jsou hravější, destruktivnější, bývají ostřejší k dětem. Fenky jsou přístupnější výcviku k poslušnosti a snadněji se přizpůsobí životu v domě. Většinou vyžadují více lásky a pozornosti. Mezi pohlavími není rozdíl v popudlivosti a v užívání nervózního i obranného štěkotu. Psi mají větší sklon značkovat močí a toulat se. Feny dvakrát do roka hárají a po dobu jednoho týdne mají krvavý výtok z vagíny.

Pět tipů pro nové majitele psů

Pokud jste se stali novým majitelem psa, můžete být trochu znepokojený, jestli o něj budete dobře pečovat. Konec konců nový pes je velká zodpovědnost. Naštěstí to není opravdu tak obtížný starat se o psa. Pokud budete mít na paměti tyto tipy, tak vy a váš nový pes budete mít velmi dobrý vztah.

  1. Navštěvujte veterináře – psi potřebují mít roční lékařskou prohlídku a platné očkování. Ve skutečnosti psi stárnou rychleji než lidi, tak je lepší vzít je k veterináři na rychlou prohlídku každých 6 měsíců. Pokud váš veterinář vidí vašeho psa pravidelně, může být schopen všimnout si nějakých změn u vašeho psa které signalizují nemoc.
  2. Cvičte svého psa – dobře vychovaný pes je vítán téměř všude. Jestli si nejste jistý jak trénovat vašeho psa, tak ho vezměte na „cvičák „ na kurz poslušnosti kde se oba naučíte jak správně provádět cviky. Učení vašeho psa sedni, zůstaň, k noze a ke mě je velmi důležitý. Jestliže se vám pes někdy rozběhne do silnice, tyto příkazy by mu mohly dokonce zachránit život.
  3. Krmte vašeho psa správně – krmením vašeho psa správnou stravou ho může udržet aktivního a zdravého mnoho let. Krmení levnou stravou může šetřit vaše peníze teď ale časem to může stát víc. Veterinární péče o obézní nebo diabetické psy může být velmi nákladná.
  4. Upravujte vašeho psa – psi se cítí lépe pokud jsou upravení, stejně tak jako lidi. Kartáčujte svého psa pravidelně i když má krátkou srst. Zastřihávejte mu drápky a nebo požádejte vašeho veterináře aby mu je zastřihnul. Se zastřiženými drápky se mu bude lépe chodit. Psi, kteří jsou převážně v bytě a nebo na hliněných zahradách nemají moc příležitostí si drábky obrušovat přirozenou cestou (chůzí). Můžete mu dokonce čistit i zuby se speciálním psím kartáčkem a psí zubní pastou aby jste si byly jistý, že se u něj nerozvíjí zubní problémy. Můžete také navštívit salóny pro psy.
  5. Hrajte si – hrajte si se svým psem. Můžete mu házet míček popř. tahat se sním o kus hadru nebo provazu. Za každou vaši pozornost bude hodně rád.

Nakonec, nezapomeňte dát vašemu psovi hodně lásky a pozornosti. Jestliže budete dodržovat tyto tipy jak pečovat o psa, vy a váš nový kamarád budete na dobré cestě k šťastnému a dobrému vztahu.

 

Čistokrevného psa nebo křížence?

Psi jsou považovány za nejlepší přítele člověka. Jestliže se někdo rozhodne mít psa může si vybrat buď z určitého chovu známé jako čistokrevné plemeno nebo si může vybrat ze smíšeného chovu. Mezi kříženci a čistokrevnými plemeny není moc velký rozdíl. Jeden jednoduše pochází od rodičů stejné rasy, zatímco ten druhý pochází od rodičů dvou různých ras.

Výběr psa závisí na mnoha věcech. Na velikosti vašeho domova, jak moc je potřeba ho cvičit, jak často líná nebo jestli chcete jemného nebo hravého společníka.

Rozhodnout se vlastnit psa ať už velkého nebo malého vyžaduje hodně zodpovědnosti. Není to pouze o krmení ale vlastnit psa zahrnuje i další činnosti jako je úprava zevnějšku, sledování jeho zdraví a stravu, uklízet po něm a což je nejdůležitější, dávat mu hodně milující péče.

Chov z čistokrevných psů je veden pečlivě. Chovný pár je velmi dobře vybírán a je brán velký zřetel na informace o jejich předcích. V rodokmenu vybraného páru by neměl být žádný problém. Vše je dělaný ve prospěch udržení dobrého standardu plemene a mít kontrolu nad novými přírůstky.

Seriózní chovatelé mají určité požadavky, které musí potencionální majitel nového štěněte splňovat (např. kupní smlouva ve které se také uvádí, že v případě, pokud se o psa nebude chtít dotyčný starat, takt má prodejce předkupní právo na odkoupení psa zpět). To ukazuje, že o čistokrevné psy se dobře pečuje už od výběru rodičů až po narození a následné umístění do nové „rodiny“.

Na druhou stranu kříženci mohou být křížený z experimentu vytvořit lepší a silnější plemeno než jsou každé samostatně. Ale většinou jsou výsledkem náhody a nepozornosti svých páníčků. Kříženci jsou ve většině případů velmi zdraví a netrpí degenerativními nemocemi.

Čistokrevné psy si lidé většinou pořizují pokud:

1) mají v plánu jezdit s ním na výstavy

2) líbí se jim určité plemeno

3) je to módní hit, tak si ho pořídí

Křížence si pořizují většinou lidé kterým až tak na vzhledu psa nezáleží (tím nechci říct, že kříženci nejsou hezký) a tudíž nemají v plánu psí výstavy ale chtějí mít doma čtyřnohého společníka.

Pořizovací cena čistokrevného psa se pohybuje v řádech tisíců až desetitisíců, zatímco za křížence zaplatíte maximálně pár stokorun.

Jde pouze o to, rozhodnout se z jakého důvodu si psa pořizujeme.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest