Psí články

Zaměřeno na průjem u psů: jak ho léčit a existuje nějaká prevence?

Za střevní komplikace může u lidí i u psů řada věcí, někdy je to alergie, jindy potravinová intolerancenebo dokonce parazité. K průjmu vede cesta i přes psychiku, pokud zažívá pes příliš mnoho stresových situací, je pravděpodobnost výskytu těchto potíží řádově vyšší. Léčba průjmu přitom nemusí být vůbec složitá, stačí jen vyčkat, upravit jídelníček, respektive nepodávat po dobu jednoho dne raději vůbec nic a nabídnout spíše psovi dostatek vody. Chybu neuděláte určitě ani s lehčím heřmánkovým čajem.

Nevhodnou stravu je třeba upravit…

Aby k průjmům nedocházelo, musí se upravit jídelníček. Nejčastějším důvodem, proč přicházejí střevní komplikace, je totiž obecně právě snězení něčeho „nevhodného“. Pes by neměl dostávat sladkosti, překořeněné jídlo nebo cokoliv ze stolu, zvláště ne ve větší míře, jinak mu bude špatně a v krajním případě může přijít i krátkodobý průjem.

Střeva v případě průjmu potřebují klid a laskavou péči, čerstvá voda od věci jistě nebude, organismus se musí zavodnit a zažívací trakt by si měl odpočinout. Nic nezkazíme ani porcí vařené rýže, kterou podáváme už vychladlou, jde totiž o dietní jídlo, s nímž nebude mít problém ani zkušený veterinář. Pokud však průjem neustoupí ani po dvou dnech, zřejmě je problém poněkud hlubší a bylo by lepší poradit se právě s ošetřujícím lékařem. Laboratorní prověření trusu, ordinování vyššího příjmu tekutin, lehká dieta nebo i další specializované vyšetření – platí totéž, co u lidí, raději k lékaři jít než jej úplně vynechat, zvláště pokud se problémy kupí a pes je např. malátnější než kdy dříve.

Měníte krmivo? Potom raději opatrně…

Problémy s průjmem se mohou dostavit i v případě, že nepodáváte psovi nic z vlastního stolu. Jednoduše proto, že změníte granule, které poslední týdny a měsíce pravidelně jedl. Nesmíte změnu provést rychle, nejprve nový druh krmiva přimíchávejte do toho, se kterým chcete postupně skončit. Pokud víte, že má váš pes citlivější zažívání, měl by tento přechod trvat minimálně týden, jinak riskujete potíže s průjmy (byť v tomto případě budou určitě spíše krátkodobého rázu). Někdy mají nové granule i opačný efekt, příliš rychlý přechod na jiné krmivo způsobí zácpu.

Za průjem může někdy i potravinová intolerance, která by se ale pojila obvykle i s dalšími průvodními jevy, jako je třeba nadměrné svědění kůže, zarudlá místa pod srstí po celém těle psa nebo dokonce i boláky. Nejtypičtěji mají pejskové alergii na obiloviny nebo sóju, poněkud méně často pak třeba na kuřecí protein nebo ryby, případně trpí intolerancí laktózy. Pak je nejvyšší čas na veterinární dietu, respektive nákup speciálních granulí, možná po poradě s veterinárním lékařem, jenž jednoduše stanoví diagnózu. Střevní obtíže se pak už nemusí opakovat a pejsek vám poděkuje…

Parazité jsou někdy na vině

Zvířata občas trpí na parazity, ať už to jsou měchovci nebo škrkavky, případně další druhy. Nakazit se je vlastně snadné, stačí, aby pes snědl něco, co nemá – nebo nakaženou věc jenom olízl, což bohužel řada čtyřnožců dělá poměrně často a s mnoha různými předměty. Jaká je prevence proti takovým problémům? Jednoduše, pravidelné odčervení, ke kterému dochází asi čtyřikrát ročně. Od věci pak nebude přípravky občas vystřídat, právě z toho důvodu, aby si někteří parazité nevytvořili odolnost.

V krajním případě se střevní potíže dostaví i při otravě, jsou ale doprovázené zrychleným dechem, výtokem z očí, slintáním a podobně – tehdy víme, že je zle a měli bychom přivolat odborníka, veterinární pohotovost, pokud je dostupná (případně psa dovézt na kliniku), kde už si lékaři (snad) poradí.

K článku nejsou zatím žádné komentáře!