Psí plemena

AUSTRALSKÝ HONÁCKÝ PES S KRÁTKÝM OCASEM

F.C.I. - Standard č. 351 / 13.07.2005 / GB
ZEMĚ PŮVODU Austrálie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 06.07.2005
VYUŽITÍ Jak je již z názvu plemene patrné, hlavním použitím tohoto psa, v kterém nemá sobě rovného, je hlídání a vedení dobytka jak v otevřených, tak v omezených oblastech, stejně jako v drsných podmínkách. Vždy pozorný, velmi inteligentní, ostražitý, odvážný a důvěryhodný, oddaný svým povinnostem, což jej činí výborným pasteveckým psem.
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 1. Skupina - Plemena ovčácká + pastevecká a honácká
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 2. Honáčtí psi
Pracovní zkouška Ne

Všeobecně
KRÁTKÉ HISTORICKÉ SHRNUTÍ
„Krátkoocasý“ pes má v Austrálii dlouhou historii, byl pečlivě vybírán pro pasení dobytka od počátku 19. století. Co se týká zakladatele plemene, existují dvě verze podle první verze Thomas Simpson Hall zkřížil severoanglické pastevecké psy , smithfieldy, s původnímy australskými dingo psy, čímž vytvořil prvního australského honáckého psa, známého jako Hallův patař (okolo 1830). Druhá verze říká, že honák jménem Timmins z Bathurstu v Novém Jižním Walesu v roce 1830 zkřížil smithfielda s australským domorodým psem dingem, jejichž potomstvo, červení psi s pahýlovitým ocasem, bylo známo jako „Timminsovi kousači“. Tito psi byli dobří v práci, ale ukázali se být příliš ostří. Bylo tedy potřeba dalšího křížení. Byla přikřížena hladkosrstá blue-merle kolie, což vytvořilo výborného všestranného psa, předka dnešních honáckých psů s krátkým ocasem. Smithfieldové přispěli přirozeně krátkým (pahýlovitým) ocasem, dingové červeným zbarvením i přirozenou odolností vůči drsným podmínkám australského vnitrozemí. Modré zbarvení dodala blue-merle kolie, tehdy nazývaná německá kolie.
Obecně byli krátkoocasí honáčtí psi chováni v rozhlehlých zemědělských oblastech Austrálie a jen málo z nich bylo zapisováno do plemenných knih. V roce 2001 bylo toto plemeno s dlouhou historií přejmenováno na australského honáckého psa s krátkým ocasem.
CELKOVÝ VZHLED
celkový vzhled odpovídá pracovnímu psu s dobrými proporcemi, s poměrně kvadratickým profilem, s nezdolným, drsným, otužilým zjevem a dostatkem hmoty, ukazujícím na vytrvalost v obtížné práci v jakýchkoliv podmínkách.
POVAHA / TEMPERAMENT
pes má přirozený talent k hlídání a vedení stáda, je oddaný, odvážný a věrný. Vždy je pozorný, ostražitý a poslušný, i když obezřetný vůči cizincům. Vždy však musí být ovladatelný při předvedení ve výstavním kruhu.


HLAVA
Lebka
široká mezi ušima a plochá, směrem k očím se lehce zužuje.
Stop
mírný, avšak znatelný.
OBLIČEJOVÁ ČÁST obličejová část je střední délky, dobře vyplněná pod očima, hluboké mohutné čelisti se zužují k tupé silné tlamě.
Nosní houba
vždy černá, nezávisle na barvě srsti.
Tlama
tupá a silná.
Čelisti/Zuby
zuby jsou silné, zdravé a v pravidelných rozestupech. Spodní řezáky jsou těsně za horními, právě se jich dotýkají.
Líce
osvalené, ale ne hrubé.
Oči
oválného tvaru, střední velikosti, ani plné ani vystupující, s pozorným a inteligentním, avšak nedůvěřivým výrazem. Tmavě hnědé barvy.
Uši
středně malé, vztyčené a téměř špičaté. Nasazené vysoko, ale v dobré vzdálenosti od sebe. Kůže středně silná. Vnitřní strana ucha má být dobře pokryta srstí.
KRK
krk je výjimečně silný, klenutý, osvalený, středně dlouhý, směrem k trupu se rozšiřuje a harmonicky přechází v trup. Bez volné kůže na hrdle.


TRUP
TRUP
délka trupu od hrbolku hrudní kosti k hrbolku kosti sedací má být rovna kohoutkové výšce.
Hřbet
rovný, široký a silný.
Bedra
hluboká a svalnatá.
Hrudník
dobře klenutý hrudní koš se ve spodní polovině zužuje k hlubokému, středně širokému hrudníku.
OCAS
ocas je nekupírovaný, jeho přirozená délka nepřesahuje 10 cm (4 palce). Je nasazen vysoko, ale není nesen příliš nad linií hřbetu.


Končetiny
HRUDNÍ KONČETINY
silná kostra a osvalení. Při pohledu z jakéhokoliv úhlu jsou perfektně rovné.
Plece
suché, osvalené, spadající.
Loket
paralelní k trupu.
PÁNEVNÍ KONČETINY
široké, mohutné a osvalené. Při pohledu zezadu jsou pánevní končetiny od hlezna k tlapce rovné a postoj není ani příliš úzký ani příliš široký.
Stehna
dobře vyvinutá.
Kolena
středně úhlená.
Hlezna
silná, poměrně nízko, s dostatečným úhlením.
tlapky
kulaté, silné, s hlubokými polštářky a dobře klenutými prsty, kompaktní. Drápky silné, krátké a tmavě zbarvené.
POHYB
zdravý pohyb je nejdůležitější. Pohyb je správný, volný, pružný a neúnavný, pohyb plecí a hrudních končetin je v souladu s mohutným posunem pánevních končetin. Zásadní je schopnost rychlého pohybu a náhlé změny směru.


OSRSTĚNÍ
srst
krycí srst je středně krátká, rovná, hustá a středně hrubé textury. Podsada je krátká, hustá a měkká. Srst kolem krku je delší, vytvářející lehký límec. Srst na hlavě, končetinách a tlapkách je krátká.
barva
modrá pes je modrý nebo modře strakatý, s úplným zbarvením. Hlava může nést černé znaky. Černé znaky na těle jsou přípustné.
červeně skvrnitá v tomto zbarvení by měly být pravidelně rozložené červené skvrny po celém těle, včetně na podsadě (nemá být bílá ani krémová), s nebo bez tmavších červených znaků na hlavě. Červené velké skvrny na těle jsou přípustné.


Ostatní
Výška
Psi 46 - 51 cm (18 – 20 palců) v kohoutku.
Feny 43 - 48 cm (17-19 palců) v kohoutku.
Psi nebo feny nedosahující nebo přesahující toto rozmezí výšek nejsou žádoucí.
VADY
jakákoliv odchylka od výše uvedených znaků má být považována za vadu a vážnost, s níž je vada posuzována, má být v přímém poměru k jejímu stupni.
ZÁVAŽNÉ VADY


 • hnědě nebo masově zbarvená nosní houba.

 • růžové okraje očních víček.

 • předkus nebo podkus.

 • ocas delší než 10 cm.

 • přehnaně mohutné nebo naopak ochablé plece.

 • rovné plece.

 • slabé lokty, nadprstí nebo tlapky.

 • chůdovité pánevní končetiny.

 • sbíhavá nebo rozbíhavá hlezna.

 • růžové nebo bílé drápky.

 • bílá nebo krémová barva srsti.


VYLUČUJÍCÍ VADY


 • agresivita, bázlivost.

 • kupírovaný ocas.

 • pálené znaky.

 • Psi, kteří zjevně vykazují fyzické nebo povahové abnormality, musí být diskvalifikováni.


Poznámka:Psi (samci) musí mít dvě zjevně normálně vyvinutá varlata, plně sestouplá v šourku.
Zdroj: www.cmku.cz