Psí plemena

Kolie krátkosrstá

F.C.I. - Standard č. 296 / 19.10.1988 / D
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 24.06.1987
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 1. Skupina - Plemena ovčácká + pastevecká a honácká
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Ovčáčtí psi
Pracovní zkouška Ne

Kolie krátkosrstá na YouTube


Všeobecně
Celkový dojem
Pes s velikou inteligencí, ostražitostí a aktivitou. Působí důstojně, což je zdůrazněno jeho dokonalou stavbou těla, v které žádná část nesmí být disharmonická. Celkově se jeví jako pracovní pes.
Charakteristika
Stavba těla se vyznačuje silou a aktivitou, bez známek těžkopádnosti a stopy hrubosti. Výraz je velmi důležitý. Pozorujeme-li významné znaky tohoto plemene, vyznačují se dokonalou vyvážeností a správnou strukturou lebky a nosní partie a velikostí, tvarem, barvou a uložením očí a korektně nasazenýma a správně nesenýma ušima.
Povaha
Veselá a přátelská, nikdy není nervózní ani agresivní.


HLAVA
Hlava a lebka
Charakter hlavy je velice důležitý; musí být posuzována v poměru k velikosti psa. Při pohledu shora i z profilu se hlava podobá tupému, čistě střiženému klínu s hladkými vnějšími liniemi. Lebka je plochá, zužující se plynule po stranách v hladké linii od uší ke špičce černého nosu, aniž by vyčnívaly lícní kosti a tlama působila tence a špičatě. Při pohledu z profilu probíhají horní linie lebky a obličejové partie paralelně a rovně a jsou stejně dlouhé. Jsou odděleny lehkým, ale patrným stopem neboli odsazením. Střed mezi vnitřními koutky očí (současně centrum korektně umístěného stopu) představuje střed vyvážené délky hlavy. Konec hladkého, dobře zakulaceného nosu je tupý, nikdy hranatý. Spodní čelist silná a dobře formovaná. Hloubka lebky, od nadočnicových oblouků až pod okraj spodní čelisti, nesmí být nikdy nadměrná (celkově ne hluboká). Nos zásadně černý.
Oči
Velice důležitý bod, dodávající psovi půvabný výraz. Střední velikosti (v žádném případě ne příliš malé), poněkud šikmo uložené, mandlového tvaru, barvy tmavě hnědé, vyjma jedinců se zbarvením blue-merle, u kterých jsou oči (jedno nebo obě, celé nebo částečně) modré nebo modře skvrnité. Výraz plný inteligence, s živým a bystrým pohledem při naslouchání.
Uši
Středně velké, širší v nasazení, na lebce nasazené ani blízko, ani daleko od sebe. V klidu položené dozadu, avšak jakmile je vzbuzena pozornost psa, jsou otočeny dopředu a neseny zpola vztyčené, tj. přibližně dvě třetiny uší stojí vzpřímeně a horní třetina je překlopena přirozeným způsobem dopředu až pod vodorovnou linii přehybu.
Tlama, chrup
Zuby dobré velikosti. Čelisti silné, s perfektním, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní zuby přesahují bez mezery spodní zuby a jsou kolmo vsazené v čelisti.
Krk
Svalnatý, silný, přiměřené délky, dobře klenutý.


TRUP
Trup
V porovnání s kohoutkovou výškou trochu delší, hřbet rovný a pevný s lehce klenutými bedry. Žebra dobře klenutá. Hluboký hrudník, přičemž za lopatkami je značně široký.
Ocas
Dlouhý, pevná část dosahující nejméně k hlezennímu kloubu. V klidu je nesen nízko se špičkou lehce zvednutou. Při vzrušení může být nesen výše, avšak nikdy ne nad hřbetem.


Končetiny
Hrudní končetiny
Lopatky šikmé a dobře zaúhlené. Běhy rovnoběžné a svalnaté, přičemž lokty se nestáčí ani dovnitř ani ven, s nepříliš silnými kostmi. Hrudní končetiny trochu „masité“, zápěstí pružná a silná.
Pánevní končetiny
Stehna svalnatá; končetiny pod správně zaúhlenými kolenními klouby suché, šlachovité. Hlezna nízko posazená a silná.
Tlapy
Oválné, s dobře vyplněnými polštářky. Prsty na předních tlapách dobře vyklenuté, na zadních tlapách trochu méně vyklenuté a sevřené.
Chůze, pohyb
Pohyb je důležitým charakteristickým znakem tohoto plemene. Dobře stavěný pes nikdy nevytáčí lokty, přesto jsou přední tlapy při pohybu poměrně blízko sebe. Křížení končetin, kličkující nebo valivá chůze jsou vysoce nežádoucí. Při pohledu zezadu stojí pánevní končetiny od hlezenního kloubu k zemi paralelně. Při pohledu ze strany je pohyb plynulý. Silné zadní běhy s vydatným posunem. Odpovídající prostorný krok je žádoucí, měl by být lehký a bez námahy.


OSRSTĚNÍ
Osrstění
Krátké, přiléhající, krycí srst tvrdé struktury, s hustou podsadou. Srst nesmí být trimovaná ani stříhaná.
Barva
Tři uznávané barvy: sobolí-bílá, trikolor a blue-merle.
Sobolí barvy
všechny odstíny od světle zlaté po sytě mahagonovou nebo odstínu sobolí. Světlá slaměná nebo krémová barva jsou vysoce nežádoucí.
Trikolor
převládající černá se sytými tříslovými znaky na hlavě a končetinách. Zrzavý nádech na srsti je vysoce nežádoucí.
Blue-merle
převažuje jasná, stříbřitá modrá s černými skvrnami nebo s černě mramorovanou kresbou. Sytě tříslové znaky jsou žádoucí, ale jejich nepřítomnost není penalizována. Velké černé skvrny, břidlicové zabarvení nebo zrzavý nádech jak na vrchní srsti, tak v podsadě jsou vysoce nežádoucí.
Bílé znaky: všechny výše uvedené barvy se mohou vyznačovat pro kolie typickými bílými znaky. Obvyklá je tato kresba: celý nebo částečně bílý límec, bílá hruď, končetiny a tlapy, bílá špička ocasu. Na obličejové partii a/nebo na lebce se může vyskytovat lysina.


Ostatní
Výška v kohoutku
psi 56 - 61 cm
feny 51 - 56 cm
Hmotnost
psi 20,5 - 29,5 kg
feny 18 - 25 kg
Vady
Všechny odchylky od výše uvedených bodů se považují za vady, jejichž hodnocení musí být v přesném poměru ke stupni jejich odchylky.
Poznámka
Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata zcela sestouplá v šourku.


Zdroj: www.cmku.cz