Psí plemena

Anglický Toy teriér (černý & tříslový)

Foto Peewubblewoo
F.C.I. - Standard č. 13 / 7.11.1994 / GB
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 08.06.1988
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina - Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 4. Toy teriéři
Pracovní zkouška Ne

Anglický Toy teriér (černý & tříslový) na YouTube


Všeobecně
CELKOVÝ VZHLED
Harmonicky působící, elegantní a kompaktní pes, pružný a dokonale stavěný.
CHARAKTERISTIKA
Malé plemeno s charakteristikami skutečného teriéra.
TEMPERAMENT
Ostražitý a živý, připomínající, že historicky se dokázal uspokojivě zhostit lovu krys. Nikdy přehnaně nervózní.


HLAVA
LEBKA
Hlava dlouhá, úzká, plochá mozkovna, klínovitě řezaná, aniž by měla zdůrazněné lícní svaly, dobře vyplněná pod očima. Horní a dolní čelist jsou těsně sevřené, pysky těsně přiléhají. Stop je mírný. Tlama se jemně zužuje a působí klínovitým dojmem při pohledu z profilu i zepředu. Třebaže výsledný vzhled může budit dojem podkusu, je vysloveně špičatý vzhled tlamy nežádoucí. Černá nosní houba.
OČI
Tmavé, téměř černé, bez světlých odstínů duhovky. Malé, mandlového tvaru, šikmo posazené a jiskřící.
UŠI
Tvarem připomínající plamen svíčky, mírně špičaté, nasazené vysoko vzadu na mozkovně a v poměrně těsně u sebe. Správná velikost ucha je taková, že ucho ohnuté dopředu nesmí dosahovat k oku. Od devíti měsíců věku psa musí být ucho neseno vztyčené. Celý vnitřek ucha směřuje dopředu. Kůže ucha je tenká.
TLAMA
Čelisti silné, s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo. Zuby stejnoměrné a silné.
KRK
Dlouhý, půvabný, mírně klenutý. Plece dobře skloněné dozadu. Linie šíje plynule přechází do plecí a elegantně klesá. Lalok na hrdle je nežádoucí.


TRUP
TRUP
Trup kompaktní, hlava a končetiny s trupem harmonicky ladí a celkově působí vyváženým dojmem. Horní linie probíhá ve velmi lehkém oblouku od bodu za plecemi a mírně spadá ke kořeni ocasu. Hrudník úzký a hluboký, žebra dobře klenutá. Slabiny dobře vtažené. Záď jemně zaoblená.
OCAS
Silný u kořene a zužující se ke špičce ocasu. Nasazen nízko a nedosahuje pod hlezno. Přehnaně „živě" nesený ocas je nežádoucí.


Končetiny
HRUDNÍ KONČETINY
Končetiny klesají k zemi svisle pod plecemi, lokty jsou těsně přitisknuté ke hrudníku a tvoří rovnou frontu. Jemné kosti jsou zvlášť nežádoucí.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Dobře zaoblená bedra přinášejí dobře zaúhlená kolena; hlezno nízko postavené; není vytočené ven ani vbočené dovnitř; nedostatečné úhlení a postavení končetin pod trupem je nežádoucí.
TLAPY
Elegantní, kompaktní tlapy, prsty dobře oddělené; prsty dobře klenuté s temně černými drápy, dva prostřední prsty tlap hrudních končetin jsou poněkud delší než ostatní; tlapy pánevních končetin jsou kočičí. Zaječí tlapky jsou nežádoucí.
CHODY / POHYB
Ideální pohyb vpřed se podobá „prodlouženému klusu“; vysoká akce vpředu při nedostatečné prostornosti je nežádoucí; podobně je nežádoucí i „šoupavý krok“. Akce pánevních končetin je hladká a pružná, pohyb je snadný a výrazný v kombinaci se silným posuvem. Pohyb je plynulý a budí dojem pevného zdraví a výkonnosti.


OSRSTĚNÍ
OSRSTĚNÍ
Husté, těsně přiléhající a hladké. Přednost se dává krátké husté srsti.
BARVA
Černá a tříslová Černá je ebenová, tříslová má bohatost tmavého, čerstvě vyloupnutého kaštanu.
Barvy se nemísí ani nesplývají, ale přechází ostře z jedné do druhé. Tím vznikají jasně ohraničené a dobře definované okraje vzájemně oddělených barev. Hrudní končetiny jsou tříslově zbarvené vpředu k zápěstí. Tříslová pak pokračuje na vnitřní a zadní straně předních běhů až k místu těsně pod lokty; na každém prstu je tenká černá čárka (kresba) a jasně definovaná černá značka (otisk palce) uprostřed předního nadprstí a pod bradou. Pánevní končetiny jsou na přední a vnitřní straně tříslové s černým proužkem oddělujícím tříslovou uprostřed holeně. Silná tříslová barva na vnější straně zadních běhů je nežádoucí.
Tlama je tříslově zbarvená. Nos je černý, černá pokračuje po hřbetu nosu a probíhá obloukem pod očima až k nasazení krku. Tříslová tečka nad každým okem a malá tříslová tečka na každé tváři. Pod čelistmi a na hrdle tříslová, okraje pysků černé. Srst uvnitř uší je tříslová (tříslová barva za ušima je nežádoucí). Po obou stranách hrudníku je vidět trochu tříslové. Také okolí řitního otvoru a spodní strana ocasu jsou tříslové. Bílá srst tvořící kdekoliv skvrnu je naprosto nežádoucí.


Ostatní
VELIKOST
Ideální hmotnost 2,7 – 3,6 kg (6 – 8 lbs).
Ideální výška v kohoutku 25 – 30 cm (10 – 12").
VADY
Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa
Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.

Poznámka:psi musí vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.
Zdroj: www.cmku.cz