Psí plemena

BULTERIÉR

Foto www.copyright-free-pictures.org.uk
F.C.I. - Standard č. 11 / 12. 1. 2001/ GB
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 4. 11. 2008
VYUŽITÍ Teriér
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina - Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 3. Psi typu bulteriéra
Pracovní zkouška Ne

BULTERIÉR na YouTube


Chovatelské tipy

Bulteriér je plemeno, které je neúnavné. Dopřejte mu proto kousání nějaké hračky nebo Sušených pamlsků. Je to pro ně zábava, která je zabaví na dlouhou dobu a ještě si tím čistí zubní plak.
Všeobecně
CELKOVÝ VZHLED
Pes silné konstituce, svalnatý, vyvážený a aktivní, s bystrým, rozhodným a inteligentním výrazem. Odvážný, sebevědomý, s radostným přístupem k životu. Jeho jedinečnou vlastností je klabonosá hlava ve tvaru vejce. Bez ohledu na velikost musí mít psi samčí výraz a fenky samičí.
CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT
Bulteriér je gladiátorem mezi psy, je plný ohně a odvahy. Je vyrovnaného temperamentu a je schopen disciplíny. Třebaže je tvrdohlavý, je mimořádně přátelský k lidem.


HLAVA
Hlava
Dlouhá, mohutná a v konci správně hluboká, nikoliv však hrubá. Při pohledu zepředu má hlava tvar vejce a je zcela vyplněna. Na jejím povrchu nejsou žádné prohlubně ani prolákliny. Profil je pozvolně zakřivený dolů od vrcholu mozkovny ke špičce nosu.
Mozkovna
Temeno mezi ušima je téměř ploché.
Nosní houba
Měla by být černá. Špička nosu je zahnutá dolů. Nosní otvory jsou dobře vyvinuté.
Pysky
Suché a přiléhající.
Čelisti / zuby
Dolní čelist hluboká a silná. Zuby jsou zdravé, čisté, dobré velikosti, pravidelně rozmístěné s dokonalým, pravidelným a kompletním nůžkovým skusem, tj. horní řezáky těsně překrývají dolní řezáky a jsou posazeny v čelistech kolmo.
Oči
Zdají se být úzké, šikmo posazené a trojúhelníkovité, hluboko uložené, černé nebo co nejtmavěji hnědé, takže se zdají být téměř černé a mají pronikavý lesk. Vzdálenost od špičky čenichu k očím je poněkud větší než od očí k vrcholu mozkovny. Modré nebo částečně modré oko je nežádoucí.
Uši
Malé, tenké a nasazené blízko sebe. Pes by měl být schopen uši udržet toporně vzpřímené. V takovém případě uši směřují přímo vzhůru.
KRK
Velmi svalnatý, dlouhý, klenutý, od plecí se zužuje k hlavě a nemá volnou kůži.


TRUP
TRUP
Trup je dobře zaoblený, se znatelným klenutím žeber a velkou hloubkou od kohoutku k hrudní kosti, takže hrudní kost je blíže zemi než břicho.
Hřbet
Krátký a pevný, hřbetní linie probíhá za kohoutkem vodorovně, bedra jsou mírně klenutá.
Bedra
Široká, dobře osvalená.
Hrudník
Při pohledu zepředu široký.
Dolní linie Od hrudní kosti k břichu tvoří ladnou křivku směřující vzhůru.
OCAS
Krátký, nízko nasazený a vodorovně nesený. U kořene je silný a zužuje se do jemné špičky.


Končetiny
HRUDNÍ KONČETINY
Hrudní končetiny mají velmi silné kosti s kruhového průřezu; pes na nich musí stát pevně a musí být postaveny dokonale rovnoběžně. U dospělých psů délka hrudních končetin přibližně odpovídá hloubce hrudníku.
Plece
Silné a svalnaté, aniž by byly příliš těžké. Lopatky široké, ploché a těsně přiléhající ke stěně hrudníku. Jejich sklon dozadu je výrazný, přední hrana směřuje šikmo vzhůru. V ramenním kloubu svírají lopatky s pažní kostí téměř pravý úhel.
Lokty
Drženy přímo, silné.
Nadprstí
Svisle postavená.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Pánevní končetiny rovnoběžné při pohledu zezadu.
Stehna
Svalnatá.
Kolena
Kloub je dobře zaúhlený.
Lýtka
Dobře vyvinutá.
Hlezna
Dobře zaúhlená.
Nárty
Krátké a silné.
TLAPY
Kulaté a kompaktní s dobře klenutými prsty.
CHODY / POHYB
Pohyb je pevně svázaný pokrývající půdu volnými, lehkými dlouhými kroky, působí čile. V klusu je pohyb přední i zadní části rovnoběžný, ke středové linii směřuje jen ve vyšších rychlostech; hrudní končetiny dosahují daleko dopředu a pánevní končetiny se plynule pohybují v kyčlích, dobře pruží v kolenou i hleznech a poskytují pohybu silný impuls vycházející zezadu.
KŮŽE
Těsně obepíná tělo psa.


OSRSTĚNÍ
srst
Krátká, hladce přiléhající, rovná a na omak drsná s jemným leskem. V zimě se může vyskytovat jemná podsada.
barva
U bílých je srst čistě bílá. Pigmentace kůže a znaky na hlavě se nepenalizují. U barevných jedinců barva převládá; všechny odstíny jsou rovnocenné, žíhané se dává přednost.
Černá žíhaná, červená, žlutá a tříbarevná jsou přijatelné barvy. Tečkování v bílé srsti je nežádoucí. Modrá a játrová jsou vysoce nežádoucí.


Ostatní
VELIKOST
Nejsou stanoveny výškové ani váhové limity, ale pes musí působit dojmem maximální substance odpovídající kvalitě a pohlaví.
VADY
Každá odchylka od výše jmenovaných bodů se musí posuzovat jako vada, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru k jejímu stupni závažnosti a k jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa.
Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.
Poznámka:Psi by měli vykazovat dvě viditelně normálně vyvinutá varlata, nacházející se zcela v šourku.


Zdroj: www.cmku.cz