Psí plemena

Yorkšírský teriér

Foto www.copyright-free-pictures.org.uk
F.C.I. - Standard č. 86 / 19.05.2009/ F
ZEMĚ PŮVODU Velká Británie
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 26.03.2009
VYUŽITÍ Společenský teriér
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 3. Skupina - Teriéři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 4. Toy teriéři
Pracovní zkouška Ne

Yorkšírský teriér na YouTube


Chovatelské tipy

Pokud jste se rozhdli pořídit si Yorkšírského teriéra, tak mu nezapomeňte pořídit kvalitní granule.
Všeobecně
CELKOVÝ VZHLED
Teriér s dlouhou srstí, jenž srst splývá naprosto rovně a stejnoměrně po obou stranách a je rozdělena pěšinkou od nosu až po špičku ocasu. Je velmi kompaktní a uhlazený, velmi vzpřímeného držení, budí dojem důležitosti. Celkový obrys těla budí dojem statného těla vyvážených proporcí.
CHOVÁNÍ A TEMPERAMENT
Ostražitý, živý a inteligentní společenský teriér. Je plný elánu, má vyrovnanou povahu.


HLAVA
Mozkovna
Spíše malá a plochá, ne příliš zdůrazněná ani kulatá.
Nosní houba
Černá.
Čenichová partie
Není příliš dlouhá.
Čelisti / zuby
Dokonalý, pravidelný a úplný nůžkový skus, tj. horní zuby těsně překrývají zuby spodní a jsou kolmo vsazené do čelistí. Zuby jsou dobře rozmístěné,čelisti jsou stejně dlouhé.
Oči
Střední, tmavé, zářivé; vyjadřují živou inteligenci, posazené tak, že hledí přímo vpřed. Nevystupují. Okraje očních víček jsou tmavé.
Uši
Malé, tvaru V, nesené vztyčené, ne příliš daleko od sebe nasazené, pokryté krátkou srstí; jejich zbarvení je stejnoměrné, intenzivně tříslové.
KRK
Dobré délky.


TRUP
TRUP
Kompaktní.
Hřbet
Rovný.
Bedra
Pevná.
Žebra
Středně klenutá.
OCAS
Dřive bylo obvyklé je kupírovat.
Kupírovaný
Střední délky, s bohatou srstí, tmavší barvy než zbytek těla, zvláště na jeho konci. Nesen je poněkud výše než hřbetní linie.
Nekupírovaný
Bohatě osrstěný, tmavší modré barvy než zbytek těla, zvláště na konci. Je nesen poněkud výše, než je hřbetní linie. Co nejrovnější. Jeho délka musí harmonicky ladit s celkem.


Končetiny
HRUDNÍ KONČETINY
Běhy jsou rovné, bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na hrudních končetinách nad lokty.
Lopatky
Správně šikmo uložené.
PÁNEVNÍ KONČETINY
Běhy při pohledu zezadu jsou zcela rovné, s mírně zaúhleným hleznem. Jsou bohatě osrstěné srstí zlatě tříslové barvy, která je poněkud světlejší na konci, než u kořínků; tříslová barva nepřesahuje na pánevních končetinách nad kolena.
TLAPY
Kulaté. Drápy jsou černé.
CHODY / POHYB
Pohyb prostorný s vydatným posunem. Oba páry končetin se pohybují přímo dopředu v ose těla. Hřbetní linie zůstává v pohybu rovná.


OSRSTĚNÍ
SRST
Na trupu středně dlouhá, dokonale rovná (není zvlněná), je hladká; jemné hedvábné textury, nepůsobí dojmem vlny. Srst na hlavě je dlouhá, intenzivního zlatě tříslového odstínu, zbarvení je nejvýraznější po stranách hlavy, v místě nasazení uší a na čenichu, kde musí být velmi dlouhá. Tříslové zbarvení hlavy nesmí dosahovat na krk. V tříslově zbarvených plochách nesmí být v žádném případě přimíchány tmavé či černé chlupy.
BARVA
Tmavě ocelově modrá (ne stříbřitě modrá), dosahující od týlního hrbolu ke kořeni ocasu, nikdy není smíchaná se žlutými, bronzovými ani tmavými chlupy. Srst na hrudi je intenzivně tříslová a lesklá. Veškerá tříslová srst je tmavší u kořínků než uprostřed a nejsvětlejší je na konci.


Ostatní
HMOTNOST
Hmotnost do 3,1 kg
VADY
Každá odchylka od výše uvedného textu se musí posuzovat jako vada, která musí být penalizována v závislosti na její závažnosti a jejímu vlivu na celkový zdravotní stav a pohodu psa
Diskvalifikován musí být každý pes, u kterého se zřetelně projevují fyzické abnormality nebo poruchy chování.
Poznámka: Psi musí mít dvě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.


Zdroj: www.cmku.cz