Psí plemena

Frízský ohař

F.C.I. - Standard č. 222/09.01.1999/F
ZEMĚ PŮVODU Nizozemí
DATUM PUBLIKACE PŮVODNÍHO PLATNÉHO STANDARDU 30.05.1989
VYUŽITÍ Ohař (stavěč)
KLASIFIKACE F.C.I. Skupina 7. Skupina - Ohaři
KLASIFIKACE F.C.I. Sekce 1. Kontinentální ohaři
Pracovní zkouška Ano

Frízský ohař na YouTube


Všeobecně
Celkový vzhled
je to ohař normálních proporcí, silný, s dlouhou srstí, obdélníkového rámce, jeho tělesná konstrukce není ani příliš hrubá, ani přehnaně jemná. Kůže je přiléhající k tělu, netvoří lalok. Pysky nejsou převislé (větrné).
Povaha
je věrný; milý a učenlivý jako společenský pes, inteligentní, klidný, poslušný, snadno cvičitelný, ostražitý. Nikdy nemá problematický charakter a není agresivní.


HLAVA
Hlava
je suchá, má správné proporce v poměru k tělu, je spíše delší, než široká; Mozkovna a čenichová partie jsou stejně dlouhé;
Mozkovna
je mírně klenutá. Není úzká, ale nikdy nepůsobí dojmem, že je široká; Je mírně klenutá, zaobluje se směrem k lícím.
Stop
je mírný.
Nos
je černý u jedinců černobílých, hnědý u hnědobílých a oranžovobílých. Nos nesmí mít rozštěp a nozdry jsou dobře otevřené.
Čenichová partie
je mohutná, zeslabuje se směrem k nosu, aniž by však byla špičatá. Nosní hřbet je rovný a široký; při pohledu z profilu nesmí být ani vyklenutý, ani proláklý.
Pysky
pevně přiléhají, nejsou volné.
Čelisti/Zuby
zuby jsou silné a mají nůžkový skus.
Líce
málo vyplněné.
Oči
jsou uložené horizontálně, středně velké, kulaté, s očními víčky, která pevně přiléhají k oční kouli, spojivky nejsou vidět. Nejsou ani vystouplé, ani příliš hluboko uložené v očních důlcích. Jsou tmavohnědé u jedinců se základní barvou černou, hnědé u těch, jejichž základní barva je hnědá nebo oranžová. Dravčí oko je nežádoucí.
Uši
jsou zavěšené dosti nízko. Vnější zvukovod není příliš výrazný, což umožňuje uchu splývat podle skrání, aniž by se vytáčelo. Příliš výrazně vyvinutý boltec, který neumožňuje, aby ucho splývalo hned od úponu a přiléhalo těsně ke skráním, je nežádoucí. Ucho je středně dlouhé, ploché. Osrstění ucha je typickým znakem plemene: v honí části (u úponu) je porostlé dlouhou srstí, která se pozvolna zkracuje směrem ke špičce, ve spodní třetině je srst krátká. Dlouhá srst musí být rovná. Lehké zvlnění lze tolerovat, ale kudrnatá srst je nežádoucí.
Krk
je krátký a kulatý na průřezu. Hlava bývá normálně nesena nízko, krk svírá s horní linií trupu velmi otevřený úhel. Krk je velmi lehce klenutý, bez laloku.


TRUP
Tělo
mohutné.
Hřbet
rovný, dost dlouhý.
Bedra
silná.
Záď
mírně skloněná.
Hrudník
při pohledu zepředu je široký; je víc široký než hluboký, což má za následek, že hrudní končetiny nají dost široký postoj. Oblast hrudní kosti je oblá, nemá tvar kýlu a nedosahuje níže než k lokti. Žebra jsou klenutá a hrudní koš dlouhý směrem k zádi.
Břicho
je jen mírně vtažené.
Ocas
je dlouhý, dosahuje až k hlezennímu kloubu, nasazený je nízko. V klidu je nesen svěšený až po poslední třetinu, která tvoří mírný háček, stáčející se směrem vzhůru. Celý ocas je porostlý dlouhou rovnou srstí bez kudrlin a zvlnění. Srst netvoří vlajku, ocas je chundelatý.


Končetiny
Lopatky
lopatka dobře přiléhá k tělu, je šikmo uložená; s ramenní kostí svírá správný úhel.
Předloktí
silné a rovné.
Metakarpus
je rovný, nikdy šikmý.
Přední tlapky
prsty jsou dobře vyvinuté a sevřené. Tvar tlapky není kočičí, ani zaječí. Polštářky jsou drsné.
Pánevní končetiny
jsou mohutné, správně zaúhlené ve všech partiích.
Stehno
není příliš dlouhé.
Hlezenní kloub
je nízko u země.
Metatarsus
krátký.
Zadní tlapky
jsou kulaté, s dobře vyvinutými polštářky.


OSRSTĚNÍ
Srst
je dlouhá a hladká po těle; může být mírně zvlněná na zádi. Srst na hlavě je krátká. Srst na zadní straně předních nohou, stejně jako ta, která tvoří kalhoty na stehnech je hrubá a bohatá, spíš chundelatá, než tvořící praporce. Na zadních nohou je srst dlouhá. Srst poněkud kudrnatá je znamením křížení a takto osrstěný jedinec nemůže být považován za stabyhouna.
Zbarvení
černá, hnědá nebo oranžová s bílými znaky. V bílých partiích je přípustné stříkání, stejně jako smíšená srst (bělouš).


Ostatní
Výška
ideální výška pro psy: 53 cm
ideální výška pro feny: 50 cm
Všichni jedinci s viditelnými poruchami fyzické kondice nebo chování budou vyloučeni.
Chyby
Všechny odchylky od výše uvedeného standardu musí být považovány za chyby a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti.
Poznámka: Psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.


Zdroj: www.cmku.cz