Na výlety se nejčastěji jezdí autem, a proto je dobré znát všechna úskalí autodopravy, aby váš čtyřnohý kamarád cestoval pohodlně, bezpečně a v souladu s pravidly a vyhláškami o silničním provozu. Zákon o silničním provozu ukládá, že pes musí být převážen tak, aby neohrozil bezpečnost řidiče, spolucestujících ani bezpečnost silničního provozu. Pak je to ještě zákon na ochranu zvířat, podle něhož nesmí být pes přepravován tak, aby mu to poškozovalo zdraví, způsobovalo bolest, utrpení nebo velké fyzické vyčerpání.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Dodržování zákonů

Žádný majitel, milující svého pejska, neporuší zákon na ochranu zvířat. Horší je to se zákonem o silničním provozu, podle něhož by pes v žádném případě neměl mít možnost volného pohybu v autě. Malý pes se může dostat pod pedály, velký zase může při zabrždění skončit řidiči či spolujezdci za krkem a zranit jej. Při autonehodě může dokonce někomu zlomit vaz. Ještě horší důsledek může mít neupoutaný pes sedící na přední sedačce, neboť může proletět předním sklem.

Jak a kde psa bezpečně převážet

Pro velká plemena je nejlepší zavazadlový prostor, ideálně v kombíku. Pro větší bezpečnost je dobrá mříž nebo síť oddělující zadní sedačky a zavazadlový prostor. Mříž je větší jistotou, neboť síť může pes odhrnout tlapou, prodrápat či překousat. Bezpečnou variantou cestování se psem je také přepravní box v zavazadlovém prostoru nebo na zadních sedačkách, ovšem zajištěný proti pohybu buď taškami nebo bezpečnostním pásem.

Autopás pro psy

Psí autopás se karabinou připíná na postroj psa a druhým koncem se zacvakne do otvoru pro běžný autopás. Pejsek v postroji s psím autopásem může cestovat na zadních sedačkách, ale i na místě spolujezdce. Pro větší pohodlí psa a zároveň k ochraně interiéru lze sehnat autodeku, která vytvoří jakousi vanu mezi zadními sedačkami a předními opěráky. Při brzdění tak pes nemůže zapadnout mezi sedačky. Tyto deky bývají protiskluzové, ty kvalitnější také nepropustné.

Praktické rady

Při delší jízdě autem je třeba dělat krátké zastávky, aby se pes mohl vyprázdnit, protáhnout, případně se i proběhnout. Zvláště při teplém počasí je nezbytné vozit s sebou vodu a misku. Pokud je velké horko, nikdy nenechávejte pejska v autě samotného ani na pár minut.

Dovolená se psem v cizině

Nejvíce turistů míří každoročně autem k Jadranu. Některé kempy pejsky tolerují, ale nesmějí na pláž. Existují však i kempy, ve kterých je část pláže vyhrazena pro psy. Výhodnější je vyrazit do Chorvatska s pejskem mimo hlavní turistickou sezónu nebo si vybrat místa s plážemi určenými i pro psy. Takovým příkladem je Novigrad na Istrii nebo letovisko Baška na ostrově Krk.

Cestování se psem letadlem

Svého psího kamaráda můžete vzít i na dovolenou k moři letadlem. Nejprve si ale musíte zjistit, zda příslušná letecká společnost psy vůbec přepravuje a za jakých podmínek. Také je třeba si ověřit, zda smíte psa do cílové země vůbec přepravit, což se dozvíte na příslušné ambasádě. Na palubě letadla může pes cestovat buď jako kabinové zavazadlo spolu s vámi, nebo v nákladovém prostoru jako odbavené zavazadlo.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: Pixabay.com

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest