Většina chovatelů si nemusí být úplně jistá, pojďme si proto celou problematiku trochu osvětlit. Je samozřejmě pravda, že ve veterinární ordinaci dostane pejsek špičkovou péči a zkušený zvěrolékař brzy zjistí, co vše mu chybí. Ale některé úkony můžeme udělat i doma, za všechny zmiňme například zcela běžné měření tělesné teploty

Teploměr, ale také speciální háček na klíšťata

Prvořadý je samozřejmě kontakt na lékaře. I když si jej snadno jinak najdete v mobilu nebo po pár minutách na internetu víte o všech veterinářích v okolí, bude lepší, pokud tyhle cenné chvilky ušetříte. Nemocný psí přítel znamená stres, ordinační hodiny nenosíte v hlavě, adresu ordinace také ne. Když bude vše na jednom místě, panika bude hned menší – i kdyby snad šlo o nějaký závažný problém. V lékárničce by také neměl chybět teploměr. Můžete použít bezdotykový pro děti, nebo speciální teploměr pro psy

 

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Normální tělesná teplota psa je mírně vyšší než naše, ideál je mezi 38 a 39 stupni Celsia. Hodně nízká zračí problémy s oběhem, vyšší zase virovou infekci nebo zánět. Vše podstatné ale nechte na lékaři. Teploměr při měření musí být nejméně 1 cm v konečníku, jinak se u psů teplota měřit žel nedá.

Háček, nůžky a další potřeby pro psy

Nůžky s kulatou špičkou byste také neměli opomenout, pro bezpečnou manipulaci a stříhání náplastí nebo obvazů není lepšího pomocníka. Totéž platí o háčku na vytáhnutí klíštěte, neocenitelný, a přesto velmi drobný kousek plastu. Háčkem nabereme klíště a točivým pohybem zbavíme psího přítele neodbytného parazita, který je strašákem hlavně na jaře. Poté stačí místo, kde bylo klíště přisáté, dezinfikovat – do lékárničky proto patří i příslušný roztok, pořídíme jej ve specializovaných obchodech (např. Alfadin, ale lze použít i mnohé jiné, nepálivá dezinfekce je např. Betadine).

Peroxid vodíku se také hodí…

Výplach rány, ale i vyvolání zvracení v případě, že pejsek snědl něco, co opravdu neměl (ale pozor, vždy po poradě s veterinářem!). Peroxid vodíku je podobně důležitý jako třeba Entero Zoo gel , který se dá použít i pro kočky nebo jiná malá zvířata. Nezapomínejte ani na oční roztok, protože někdy je potřeba výplach i v těchto místech, i když pejsek bude pravděpodobně protestovat. Například, když jsou zrovna podrážděné spojivky, pyl je někdy hodně nepříjemný.

Velmi praktickým doplňkem je pinzeta, protože střep nebo tříska zapíchnutá do tlapky se jinak bude vyndávat jen obtížně. Takhle může být už za pár vteřin hotovo – a pak už stačí jen postižené místo patřičně dezinfikovat, případně požádat o prohlídku veterináře a v poklidu nechat zhojit. Přidáme i obvazový materiál, nejen klasické obvazy, ale i leukoplast, elastické obinadlo a tlakové obvazy, čtverečky gázy a podobně. Zkrátka stejně jako v lidské lékárničce….

Nezapomeňte také na injekční stříkačky a vazelínu

Podobně jako v našich lékárničkách nemohou chybět ani injekční stříkačky, případně přípravek proti průjmu. V době, kdy se běžně sypou chodníky agresivní solí a psí tlapky trpí víc než obvykle, se hodí v lékárničce mít trochu vazelíny – ta pomůže ošetřit bolavé polštářky po koupeli a chvilce strávené s ručníkem.

Pokud máte podezření na nemoc, otravu nebo cokoliv dalšího, samozřejmě budete neprodleně vážit cestu do veterinární ordinace. Ale pro odstranění klíšťat, změření teploty nebo podobné věci je lékárnička dobrým pomocníkem, takže její vybavení rozhodně nepodceňujte a mějte v ní alespoň základní potřeby. Nikdy bohužel nevíte, kdy přijdou vhod…

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest