Psi, kteří mají těžké a klapaté uši obecně potřebují, aby se jejich uši čistili častěji než psům se vztyčenýma ušima (který stojí vzpřímeně a umožní tak lepší cirkulaci vzduchu). Psi, kteří mají hodně chlupů ve svých uších můžou vyžadovat další údržbu (zvýšené čištění a pro některé,
vytrhávání chloupků rostoucí v uchu). Pokud vašeho psa hodně svědí uši, jsou hodně zarudlá nebo zanícená, nebo pokud váš pes neustále kroutí hlavou, je nejlepší navštívit vašeho veterinárního lékaře. Může jít o zánět popř.  může mít v uchu něco zapadlého.

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248447" width="480" height="480" mobile="yes"]

Jak čistit uši?

Časté čištění uší (týdenní), udrží uši bez vosku a nečistot a také vám umožní pochopit, jak vypadají uši vašeho psa když jsou zdravé. To vám umožní snáze rozpoznat abnormality které se mohou objevit. Poraďte se, se svým veterinářem o doporučených čisticích prostředcích na uši. K čištění uší vašeho psa budete potřebovat vhodný čistící roztok na čistění uší, vatové tampony nebo tyčinky na čištění uší a pokud je to možné, tak nějakého pomocníka – někoho, kdo bude psa držet aby byl v klidu v průběhu čištění.

Vytrhávání chlupů z uší

Někteří psi mají hodně chlupů na vnitřní straně ucha. Tyto chlupy mohou sloužit jako zásobárna špíny, nečistoty a shromažďování ušního mazu. Zeptejte se svého veterináře zda není potřeba chlupy v uších protrhat. Vytrhávání vyžaduje zručnost a jemnost. Když se to provádí nesprávně způsobuje to psovi nepříjemný pocit. Proto je nejlepší ponechat to na profesionálech, kteří mají zkušenosti s vytrhávání chloupků v uších u psů. Při vytrhávání chloupků se pozorně dívejte jak se to dělá a popřípadě se zeptejte na nějaké nejasnosti. Mějte připravený nějaký pamlsek pro psa a během vytrhávání chloupků mu ho dejte. To bude pro něj příjemné zpestření.

Jak čistit psovi uši

Jakmile jsou uši bez srsti, je na čase začít čištění. Umyjte si dobře ruce před i po čištění uší. Mějte připravené pomůcky na čištění a pamlsky.Stříkněte malé množství čistícího roztoku do zvukovodu. Netlačte špičku lahvičky do zvukovodu. Tím můžete psovi způsobit problémy. Jen ji vložte do ušního kanálku. Jakmile budete mít roztok v uchu, masírujte spodní část ucha. Uslyšíte čvachtání v uchu. Tímto masírováním se uvolní nečistoty. Buďte připraveni, že Váš pes bude vrtět hlavou po stříknutí roztoku.

Vezměte vatový tampon a vytřete vnitřek ucha od nečistot nebo nastřádaného ušního mazu. Můžete použít vatovou tyčinku aby jste se dostali do štěrbiny na spodní straně ucha. Když je spodek ucha čistý, můžete použít namočené vatové tampony nebo vlhký hadřík k čištění ucha směrem ke špičce.

Pokud váš pes nebude snášet čištění uší, nebo pokud si nejste jisti jak správně čištění provádět můžete se poradit se svým veterinářem aby vám ukázal jak správně čištění uší provádět. Vždy je jednodušší se učit nové dovednosti pokud vám to někdo zkušený ukáže. Samozřejmě je dobré pokud je pes už od malička zvyklý na manipulaci s ušima.

[seznam_libisemi_shortcode]

Autor: Jiří Tobiáš | Foto: unsplash.com |

[dogslife_add_seznam_add zoneid="248456" width="480" height="480" mobile="yes"]

Pin It on Pinterest