Psí články

Psí značkování musí přestat, jak odnaučit miláčka nepravostem?

Jde o formu psí symbolické komunikace. Což by bylo v pořádku, kdyby netrpěl náš nos a neměli jsme kvůli tomu spory se sousedy. Pár kapek moči na popelnici, veřejích, plotě nebo kdekoliv jinde nikoho příliš nepotěší. Jde přitom o potvrzení teritoria, pozdrav přátelům a výstrahu protivníkům, snahu na sebe upozornit sympatickou psí slečnu. Pokud nejsme sami v psí kůži, těžko takové jednání plně pochopíme. Ale všichni se jistě shodneme na tom, že právě značkování umí být velkým problémem. Jak s ním tedy úspěšně bojovat?

Jaký je přesný důvod takového chování?

Za prvé – musíte si ujasnit, proč vlastně pejsek značkuje. Pokud se tak děje někde venku, kde už na nějakém místě vidíte vlhkost z předchozího značkování, je situace jasná. Ale pokud značkuje pes v bytě, jde o velký problém. Kdo někdy řešil takový problém s kočkami, dobře ví, že koncentrovaná moč má jen těžko popsatelné aroma a dovede hodně obtěžovat i široké okolí. Trestat? To určitě nemá smysl, zejména pokud neznáte přesnou příčinu tohoto chování. Může jít třeba i o zdraví.

Zdravotní důvod vyloučí jedině návštěva veterináře, respektive odborná konzultace nad vzorkem moči. Problém s ledvinami, močovým měchýřem? To nelze potvrdit ani vyloučit, dokud psí moč neprověří lékař. Proto naberte, pokud možno co nejčerstvější vzorek (klidně jej nechte chvíli v lednici, pokud je to možné, zvláště pokud jdete k veterináři až odpoledne).

Nekastrovaný pes značkuje častěji

Protože psí značkování je součástí běžných námluv, nekastrovaná zvířata se k němu uchylují mnohem častěji. Je to znamení, že pes je pohlavně dospělý a způsobilý k reprodukci, což by mělo feny nalákat. Ve volné přírodě zabere takový signál stoprocentně, mezi ulicemi a chodníky spíše notně obtěžuje kolemjdoucí a majitele blízkých nemovitostí. Hranice svého území, které si poctivě vyštěkal, i tak může pes vnímat značkování. A jak je pro něj složité neznačkovat? Asi jako pro alkoholika abstinence, pro kuřáka zanechání krabičky plné tabáku…

Možná se prostě jen trápí, protože mu nevěnujete dostatek pozornosti. Tedy alespoň ne tolik, jak by si jeho citlivá duše přála. Nehrajete si s ním dost často, možná i trochu žárlí na kočku nebo jiného psa v domácnosti. Zvláště pokud jste si pořídili štěně a odsunuli starší zvíře na vedlejší kolej, může být doslova oheň na střeše. A když značkuje v noci, možná mu jen vadí místo, kde přespává nebo je nesvůj, pokud není s vámi – což platí zvláště pro štěně. Pes, co se cítí být v pravém slova smyslu lídrem své smečky, zřejmě bude značkovat mnohem častěji než ostatní zvířata, to je také poměrně známý fakt.

Změny v domě nenese právě nejlépe?

Někdy jde o takový emocionální ventil, pes si zkrátka musí ulevit – a rozhodně to není proto, že by vás chtěl popudit proti sobě a být za nečistotného. Může jít o strach z dlouhé bouřky či nadměrného hluku, u nějž přesně nezná původ, ale také chvilky, které stráví sám doma, když se v práci zdržíte nezvykle dlouho. Nový člověk v domácnosti? Když se narodí dítě nebo si přivedete partnera/partnerku, může s tím mít pes zpočátku jisté problémy.

Odnaučení? Nejlépe od útlého věku, současně si pes nesmí myslet, že nějak vládne domácnosti. Vyčistěte místa, na které značkoval – sodou, octem, možná i prostředky ze zverimexu, která mají za cíl psy a kočky patřičně usměrnit. Až ve čtyřech z pěti případů pak zabírá kastrace, ale nedá se bohužel označit jako zcela stoprocentní metoda. Důležité je, abyste ve svém snažení vytrvali. Když se budete pejskovi více věnovat, začne být veselejší a důvody pro značkování ze stresu a napětí obvykle pominou.

K článku nejsou zatím žádné komentáře!